Zebra balıklarında (Danio rerio) ginogenetik üretim ve üretimde etkili bazı faktörlerin araştırılması
A research on gynogenetic production of zebrafish (Danio rerio) and some effecting factors on production
- Tez No: 316431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGÜL EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Biotechnology, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ginogen zebra balığı elde edilmesi amacıyla, zebra balığına ait spermatozoa 2 dakika süreyle UV ışınlarına maruz bırakılarak haploit ginogen elde edilmiştir. Diploit ginogen elde edilmesi amacıyla ise haploit olan zigot fertilizasyondan 10 dakika sonra 2 dakika süreyle sıcak şok uygulamasına maruz bırakılmıştır. Çalışmada, ginogen balık üretiminde etkili faktörlerden biri olan sıcaklık dikkate alınmıştır. Bu nedenle sıcak şok uygulamasında 41,4°C ve 41°C olmak üzere iki farklı sıcaklık uygulanmıştır. Bu uygulamalar sonucunda, 41,4°C'de hayatta kalma oranlarının 12-24-48 ve 72. saatlerde 41°C'deki hayatta kalma oranlarına göre daha yüksek olduğu (P<0,05) tespit edilmiştir.Yumurtadan larva çıkış oranları; 41,4°C ve 41°C'deki şok uygulaması sonucunda sırasıyla (72-78.saat); 41,4°C'deki şok uygulamasının kontrol grubunda %75±5, diploit ginogen grubunda %17,3±3 ve haploit ginogen grupta ise %0,5±0,5 olarak tespit edilmiş, 41°C'lik şok uygulamasında ise kontrol grubunda %80±6, diploit ginogen grubunda %14±2 ve haploit ginogen grupta ise hayatta kalan embriyo olmadığı (P<0,05) gözlemlenmiştir.Karyotip analizi sonucunda; diploit ginogen embriyoda kromozom sayısı 2n=50 olarak tespit edilmişken; haploit ginogen embriyolarda kromozom fragmentlerinde parçalanmalar tespit edilmiştir.Fertilizasyondan sonraki 3. günde haploit ginogen embriyoların boy uzunluklarının kontrol ve diploit ginogen gruplara göre %39,6 oranında daha kısa ve vücut kalınlığının ise %33,3 oranında daha kalın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to obtain gynogenetic zebra fish. For this purpose, zebra fish spermatozoa exposed to UV irradiation for 2 minutes in order to obtain haploid gynogenetic fish. In order to obtain gynogenetic diploid fish; heat shock was applied to haploid zygote 10 minutes after fertilization for 2 minutes at 41,4°C and 41°C. Temperature, which is an important factor of the production, is taken into consideration in this study. In this respect, this study compared the results of 41,4°C and 41°C shock applications and found that 12nd-24th-48th-72nd hour survival rate was maximum at 41,4°C (P<0,05).When considered from hatching rate (72th-78thhour) view at 41,4°C was 75±5% in control group, was 17,3±3% in gynogenetic diploid group and 0,5±0,5% in haploid group and shock application at 41°C survival rate was 80±6% in control group, 14±2% in gynogenetic diploid group and there is no survivor in haploid group, was observed (P<0,05).The result of the karyotype analysis in haploid gynogenetic embryos, ruptured chromosome fragments was identified. Also in karyotype analysis of diploid gynogenetic embryos, 2n=50 chromosomes was identified.On 3rdday after fertilization, total body length of the haploid gynogenetic fish was 39,6% shorther and body thickness was 33% thicker than the diploid gynogenetic group.