Klorpirifosun zebra balıklarında(Danio rerio) vitellogenin ve histopatolojik etkilerinin belirlenmesi
Determination in vitellogenin and histopathological effects of chlorpyrifos in zebrafish (Danio rerio)
- Tez No: 561494
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÇAĞLAN GÜNAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖZKAN KOTİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Klorpirifos (o,o-dietil-o-3,5,6-triklor-2-piridil tiofosfat) organofosforlu bir insektisit olup tarımsal zararlılarla mücadele etmek amacıyla kullanılan bu madde yağmur suları, yüzey akışları ve direkt su ortamına yapılan uygulamalar sonucu sucul ekosisteme bulaşabilmektedir. Bu çalışmada, ekotoksikolojik araştırmalarda model organizmalardan olan zebra balığı (Danio rerio), klorpirifosun sucul ekosistemler üzerindeki toksik etkilerini belirlemek için kullanılmıştır. Zebra balıkları 24 saat ve 1 hafta süre ile 10 ve 100 µg / L klorpirifosa maruz bırakılmışlardır. Ayrıca kontrol grupları da aynı koşullara tabi tutulmuştur. Deney süreleri sonunda doku örnekleri histoloji ve vitellogenin ölçümü için buz anestezisi altında alınmıştır. Histolojik analiz için her bir gruptan yedi balık örneği %10'luk tamponlu formalin içinde tespit edilmiştir. Rutin histolojik işlemler yapılarak incelenmiştir. Vitellogenin ölçümünü zebra balığı için üretilmiş ticari kitten tüm vücut dokusu kullanılarak yapılmıştır. Kontrol gruplarında herhangi bir histolojik bulguya rastlanılmamıştır. Solungaç dokularında hiperplasi, sekonder lamel üzerine epitel ayrılması; karaciğer dokuları üzerinde hiperemi, ve hidropik dejenerasyona rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chlorpyrifos (o,o-dietil-o,3,5,6 triklor-2-piridil tiofosfat) is an organophosphorus insecticides and this stuff that is used to struggle with pest, can infect the aquatic ecosystems with rainwater surface streams and as a result applications made directly to the water environment. In this study, zebrafish (Danio rerio), that is one of the model organism in ecotoxicological researches, used to determine the toxic effects of chlorpyrfos on the aquatic ecosystems. Zebrafish were exposed to 10 a 100 µg / L chlorpyrifosa for 24 hours and 1 week. Control groups were also subjected to the same situations. At the end of the test periods, tissue samples were taken under ice anesthesia for histology and vitellogenin measurement. For histological analysis, seven fish samples from each group were determined in 10% buffered formalin. Routine histological procedures were examined Vitellogenin measurement made using zebrafish commercial kitten whole body tissue. No histological findings were found in the control groups.