F ve G tayf türünden yıldızların bayesian yöntemle yaş tayini
Age determination of F and G spectral type stars with bayesian method
- Tez No: 316430
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, RAVE'nin 3. veri salımındaki (DR3) F ve G tayf türünden anakol yıldızlarına ait veriler kullanılarak, Galaktik diskte yaş-metal bolluğu ve yaş-hız dispersiyonu ilişkileri araştırılmıştır. Veriler tayf türü ve popülasyon türlerine göre sınıflanarak incelenmiştir. Yıldız yaşları, yıldızlara ait atmosfer model parametreleriyle eş yaş eğrilerinin Bayesian yöntem kullanılarak karşılaştırılmasından tayin edilmiştir. Örnekteki tüm yıldızlar için yaş-metal bolluğu ilişkilerine rastlanmazken, tayf türü ve popülasyon türüne ayrılan alt örneklerde metal bolluğunun 5 milyar yıla kadar yaş ile azaldığı belirlenmiştir. Hız dispersiyonunun ise 5 milyar yıla kadar yaş ile arttığı bulunmuştur. Bu bulgular, diskin evrimi için ısınma mekanizmalarını öngören kuramların sonuçlarıyla uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, age-metallicity and age-velocity dispersion relations of the Galactic disc have been investigated using F and G spectral type main-sequence stars from RAVE 3rd data release. The data was divided according to spectral and population types were analysed. Stellar ages were estimated using Bayesian method via comparing stellar atmosphere model parameters with isochrones. Even though the whole sample doesn't show a relation between ages and metallicities, subsamples, which were divided according to spectral and population types, present decreasing metallicities for ages up to 5 billion years. In contrast to this decrease, velocity dispersions of stars increase for ages up to 5 billion years. These findings are consistent with theories that provide disc-heating mechanisms for the disc evolution.