Entomopatojen nematod (Steinernematidae ve Heterorhabtidae) tür kombinasyonlarının curculio elephas (Col: Curculionidae) ve polyphylla fullo (Col: Scarabaeidae) larvalarına etkisi
Efficiency of the combination of entomopathogenic nematodes (Steinernematidae and Heterorhabtidae) against curculio elephas (Col: Curculionidae) and polyphylla fullo (Col: Scarabaeidae) larvae
- Tez No: 316468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması kapsamında daha önce nematod enfeksiyonuna direnç gösterdikleri bilinen Kestane meyve kurdu Curculio elephas (Coleoptera: Curculionidae) ile çilek, asma ve çeşitli meyve ağaçlarının köklerinde zarar yapan haziran böceği Polyphylla fullo (Coleoptera:Scarabaeidae) larvalarına karşı farklı entomopatojen nematod türleri farklı konsantrasyonlarda 50 ve 100 IJ etkinlik denemeleri yapılmıştır. C. elephas larvaları ile yapılan denemelerde en düşük mortaliteyi Steinernema glaseri türü (%21) en yüksek mortaliteyi Heterorhabditis bacteriophora (%56) tür göstermiştir. Farklı nematod türleri ikili ve üçlü kombinasyonlar halinde kullanıldığında genel olarak sinerjitik bir etki meydana gelmiştir. Her ne kadar nematod kombinasyonları daha fazla ölüm oranı meydana getirmiş olsa da yapılan istatistiksel analizler aradaki farkın önemli olmadığını göstermiştir. Ayrıca kullanılan iki farklı nematod konsantrasyonundan elde edilen veriler arasında da istatistiksel bir farkın olmadığı belirlenmiştir. P.fullo larvalarına karşı denemelerde entomopatojen nematodların etkinliklerinin çok düşük olduğu anlaşılmıştır. Bunların içerisinde 50 IJ için en düşük infektiviteyi S.glaseri (%2,9), en yüksek infektiviteyi ise S. glaseri + H. bacteriophora (%6,3) kombinasyonu göstermiştir. Yapılan saksı denemelerinde S. glaseri `ın plastik kap denemelerinde olduğu gibi P.fullo larvalarına karşı en etkisiz tür olduğu ( %4,7), S.glaseri + H. bacteriophora kombinasyonunun ise %19 ile en etkili uygulama olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study efficiency of entomopathogenic nematodes and their combinations against the larvae of Chestnut fruit pest Curculio elephas (Coleoptera: Curculionidae) and June beetle Polyphylla fullo (Coleoptera:Scarabaeidae) which is a polifag pests on the root of strawberries, vineyards and various fruit trees were tested. Two different nematode concentrations (50 and 100 infective juveniles) were used in the experiments. Steinernema glaseri species showed the lowest (21%), whereas Heterorhabditis bacteriophora showed the highest (56%) mortality against C. elephas larvae. In general, combination of different nematode species provided synergic effect. Although this synergistic effect, statistical analyses showed that there was no significant difference in most cases. In addition, there was no statistical difference on larval mortality obtained from two different nematode concentrations. It was observed that tested species of entomopathogenic nematodes were considerably ineffective against P. fullo larvae. The lowest larval mortality in 50 IJ concentration obtained from S. glaseri (2.9%) and the highest from the combination of S. glaseri + H. bacteriophora (6.3%)In the pot experiments, similar to plastic cups results, S. glaseri showed the lowest (4.7%) and the combination of S. glaseri + H. bacteriophora (6.3%) showed the highest (19%) larval mortality.