Salkım güvesi [Lobesia botrana Denis & Schiffmüller (Lep.: Tortricidae)]'nin bazı insektisitlere karşı direnç durumu
Resistance status of European grapevine moth [Lobesia botrana Denis & Schiffmüller (Lep.: Tortricidae)] againts to some insecticides
  1. Tez No: 316480
  2. Yazar: SERHAN MERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Salkım güvesi (Lobesia botrana Lepidoptera: Tortricidae) en önemli bağ zararlılarından biridir. Türkiye üzüm üretiminin % 35'inin gerçekleştiği Manisa ilinde önemli zararlara sebep olmakta ve mücadelesi için kimyasal mücadele uygulanmaktadır. Yoğun kimyasal kullanımın getirdiği önemli sorunlardan birisi direnç oluşumudur. Manisa ilinde salkım güvesinin insektisitlere karşı direnç durumunun araştırılması ve hangi enzimlerin bundan sorumlu olduğunun belirlenmesi, elde edilen sonuçlara göre ilaçlama programlarının hazırlanması bu çalışmada amaçlanmıştır. Bölgede en yaygın kullanılan insektisitlerden Emamectin benzoate, Spinosad, Lambda-cyhalothrin, Indoxacarb, Chlorpyrifos-ethyl etkili maddeleri larvalara uygulanarak bioassay ve biyokimyasal analizleri yapılarak LD50 değerleri belirlenmiştir. Toksikolojik testler sonucunda Alaşehir popülasyonda Lambda-cyhalothrin ve Indoxacarb LD50 ve LD90 değerleri Sarıgöl popülasyonuna göre yüksek bulunmuştur. Sarıgöl popülasyonunda ise Chlorpyriofs-ethyl, Emamectin benzoate ve Spinosad LD50 değerleri diğer popülasyona göre daha yüksek değerde saptanmıştır. Yapılan enzim analizi sonucunda ise EST enzimi Alaşehir popülasyonu için 9.48 nmol ? -naphtol mg protein-1 dakika-1 değeri ile Sarıgöl popülasyonuna göre daha yüksek bulunmuştur. GST enzimi ise SP'de 0.041 mM glutathione konjugat mg protein-1 dakika-1 olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak salkım güvesinin direnç miktarını belirlemede ileri çalışmaların yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
European Grapevine Moth is one of the most important pest in vineyards. It causes very high production losses and must be applied with insecticide for control of European grapevine moth in province Manisa where 35 % table grape of product in Turkey. One of the important problems of insecticide use is occurence of resistance. For this reason we selected Manisa region where extensive viticulture area in Turkey and we aimed to the determine the resistance status in European grapevine moth and which insecticide become resistance and which enzyme system is responsible for this resistance. In this study we collected larvae from Sarıgöl and Alaşehir district of Manisa province and larvae were reared in laboratory. ? Emamectin benzoate, Spinosad, Lambda-cyhalothrin, Indoxacarb, Chlorpyrifos-ethyl were applied to neonate larvae stage to determine the LD50 values with bioassay and biochemical methods. Bioassay methods showed that Lambda-cyhalothrin and Indoxacarb LD50 values were higher in AP than SP. Also the other insecticides LD50 values were higher in SP than AP. Therefore the results of enzymatic assay showed that EST activities of AP and SP were found 9.48 and 6.36 nmol ? -naphtol mg protein-1 min-1 respectively. GST activities showed that SP activities was found higher than AP but there is no significantly different between two populations. As a result, the further studies are needed to determine the amount of resistance of European grapevine moth to insecticides.