İdil(Şırnak) bağlarında salkım güvesi[Lobesia botrana(Denis & Schiffermüller, 1775) (Lepidoptera: Tortricidaee)]'nin popülasyon gelişimi ve bulaşıklık oranının belirlenmesi
Population development and determination of contamination ratio of European grapevine moth [Lobesia botrana(Denis & Schiffermüller, 1775) (Lepidoptera: Tortricidaee)] in İdil(Şırnak) vineyards
- Tez No: 915665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARKAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma Şırnak ilinin İdil ilçesinin Öğündük, Haberli, Toklu ve Ulak köyleri bağ alanlarında Salkım güvesinin popülasyon gelişimini ve bulaşıklık oranını tespit etmek amacıyla 2023 yılında yürütülmüştür. Çalışmada Salkım güvesinin doğada ilk ergin uçuşu, popülasyonunun yoğun olduğu dönemler, tepe noktaları ve bağlardaki bulaşık oranları tespit edilmiştir. Ergin popülasyon yoğunluğu eşeysel çekici feromonlar kullanılarak takip edilmiştir. Tuzaklar haftalık olarak kontrol edilmiştir. Bulaşma oranını belirlemek için her bağ alanından rastgele 20 asmadan, her asmada 5 salkım olacak şekilde toplam 100 salkım kontrol edilmiş, Salkım güvesinin herhangi bir zararı tespit edilen salkımlar bulaşık olarak kabul edilmiştir. İlk ergin bireyler Ulak köyü hariç Öğündük, Haberli ve Toklu köylerinde 10 Nisan 2023'dayakalanmış, 17 Nisan 2023 tarihinde ise tüm bağ alanlarında erginlere rastlanmıştır. İlçedeki son ergin uçuşunun 12 Ekim tarihinde olduğu, bu verilerle zararlının doğada 7 ay aktif kaldığı sonucunu varılmıştır. Popülasyon yoğunluğunu belirleme sürecinde en fazla ergin Toklu(928 adet) köyünde yakalanmış, bunu Haberli(824 adet), Ulak(423 adet) ve Öğündük(312 adet) olarak takip etmektedir. Lokasyonlara göre bulaşık oranları Toklu %35, Ulak %19, Öğündük %15 ve Haberli %8 olarak belirlenmiştir. Salkım güvesi zararlısının her dört çalışma alanında da eşeysel çekici feromon tuzaklarda yakalanan erginler sayılarak oluşturulan popülasyon değişim grafiklerine göre yılda üç döl verdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the population development and infection rate of the European Grapevine Moth in the vineyard areas of Öğündük, Haberli, Toklu and Ulak villages of İdil District of Şırnak Province. In the study, the first adult flight of the European Grapevine Moth moth in nature, the periods when its population was dense, peak points and infestation rates in the vineyards were determined in 2023. Adult population density was monitored using sexually attractive pheromones. Traps were checked weekly. To determine the infection rate, 20 vines from each vineyard were randomly checked, 5 bunches on each vine, for a total of 100 bunches, and the bunches in which any damage by the bunch moth was detected were considered as infected. As a result of the inspections carried out on April 10, the first adult individuals were caught in Öğündük, Haberli and Toklu villages, except for Ulak village, and during the inspections carried out on April 17, adults were found in all vineyard areas. It was concluded that the last adult flight in the district was on October 12, and with these data, the pest remained active in nature for 7 months. In the process of determining the population density, the highest number of adults were caught in the village of Toklu (928), followed by Haberli (824), Ulak (423) and Öğündük (312). According to the locations, the dishwashing rates were determined as Toklu 35%, Ulak 19%, Öğündük 15% and Haberli 8%. It was determined that the cluster moth pest produced three offspring per year, according to the population change graphs created by counting the adults caught in the sexually attractive pheromone traps in all four trial areas.