Poli(pirol-ko-N-p-toluenpirol)iletken polimerinin sentezi, karakterizasyonu ve biyosensör özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of biosensor properties of poly(pyrrole-ko-N-paratoluenpyrrole) conductive polymer
  1. Tez No: 316497
  2. Yazar: ŞEVKİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ŞEN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, poli(pirol-ko-N-p-toluenpirol) (PPy-ko-PPNptPy) iletken polimeri kimyasal polimerizasyon yöntemi ile sentezlendi. PPy-ko-PNptPy polimerlerinin kimyasal polimerizasyonuna oksidant türünün etkisi, asidik ortam etkisi, sulu ortam ve susuz ortamın etkisi, farklı tipteki (anyonik, katyonik ve non iyonik) yüzey aktif maddelerin etkisi incelendi. Hazırlanan tüm kopolimerlerin, yapısal özellikleri FTIR, morfolojik özellikleri SEM, termal özellikleri TGA, iletkenlik özellikleri ise four-probe iletkenlik ölçüm cihazı kullanılarak incelendi. FTIR analizlerinden değişik ortamlarda sentezlenen kopolimer örneklerinin tamamında kopolimer oluşumunu destekleyen spektrumlar elde edildi. SEM sonuçları ile yüzey aktif maddelerin kullanıldığı kopolimer örneklerinde, yüzey morfolijilerinin PPy homopolimerine göre daha homojen yapıda olduğu ve tanecik boyutunun küçüldüğü tespit edildi. TGA sonuçlarından PPy-ko-PNptPy polimerlerinin termal kararlılıklarının, poli(N-p-toluenpirol) (PNptPy) homopolimerine göre arttığı belirlendi. İletkenlik ölçümü sonuçlarından kopolimerlerin iletkenliklerinin, poli(N-p-toluenpirol) homopolimerine göre arttığı belirlendi. Tetradesiltrimetilamonyumbromür (TTAB) ortamında sentezlenen kopolimer örneğinin glukoz sensörü özellikleri dönüşümlü voltametri (CV) yöntemi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, poly(pyrrole-ko-N-para-toluenpyrrole) (PPy-ko-PNptPy) were synthesized by chemical polymerization method. The effects of oxidant type, acidic media, aqueous and non-aqueous media, different kind of (anionic, cationic and non-ionic) surfactants on chemical polymerization were investigated. The structural morphological, thermal and conductivity properties of the copolymers were investigated by using fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), scanning electron microscopy (SEM), thermogravimetric analysis (TGA) and the four-probe measurement device respectively. FTIR spectra of copolymers synthesized in different environments that support the formation of copolymer. SEM results shows that the morphologies of copolymers synthesized in the presence of surfactant are more homogeneous and the particle sizes are more smaller than that of polypyrrole (PPy). TGA results revealed that the thermal stabilities of PPy-ko-PNptPy copolymers were increased according to that of poly(N-p-toluenpyrrole) (PNptPy) homopolymer. It was determined that the conductivity valves of copolymers were higher than PNptPy. Glucose sensor properties of copolymer synthesized in the presence of tetradecylthreemethyl ammonium bromide (TTAB) were investigated with cyclic voltammetry (CV) method.