Sentetik lizin ve metiyonin ile desteklenmiş fındık küspesi içeren yemlerin gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) gelişmesi üzerine etkileri
The effects of diets containing hazelnut meal supplemented with synthetic lysine and methionine on development of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792)
  1. Tez No: 316504
  2. Yazar: GAYE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma; sentetik lizin ve metiyonin ile desteklenmiş fındık küspesiyle hazırlanan yemlerin, ülkemizde ve dünyada yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) gelişimine olan etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada, balık ununa dayalı kontrol yemi ile % 10 (FK1), % 20 (FK2),% 30 (FK3), % 40 (FK4) ve % 50 (FK5) oranlarında fındık küspesi içeren,izonitrojenik (% 46) ve izokalorik (21 kJ/g) altı farklı araştırma yemi hazırlanmıştır. Araştırma yemlerinin metiyonin ve lizin içeriklerini mümkün olduğunca dengelemek amacıyla kontrol yeminin lizin ve metiyonin içeriği esas alınarak, kontrol yemi dışındaki araştırma yemlerinin yapısına sentetik lizin ve metiyonin ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to investigate the effects of diets, including hazelnut meal supplemented with synthetic lysine and methionine, on development of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) which are commonly cultured in Turkey and the World.In the research, six different isonitrogenous (46 %) and isocaloric (21 kJ/g) test diets were prepared. One of them was a fish meal based on control diet and the others were test diets containing hazelnut meals with the increasing percentages as follows: 10 % (FK1), 20 % (FK2), 30 % (FK3), 40 % (FK4) and 50 % (FK5). In order to balance lysine and methionine of the test diets as much as possible, synthetic lysine and methionine were added to each test diet except the control diet which was based on the lysine and methionine content of the control diet.