Metin ve grafiksel öğeleri birleştiren yeni bir parola tabanlı kimlik doğrulama yöntemi
A new password based authentication method combining textual and graphical elements
- Tez No: 316537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL BIÇAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Güvenlik sistemlerini bir bütün olarak ele aldığımızda, bu bütünün ilk ve belki de en önemli parçası kimlik doğrulamadır. Özel donanım gerektirmeme ve kullanım kolaylığı gibi sebeplerden dolayı günümüzde en yaygın kullanılan kimlik doğrulama yöntemi ?ifre (parola) tabanlı olanlardır. Ancak kullanıcıların tahmin edilmesi kolay ?ifreler seçmesi ciddi güvenlik problemlerini beraberinde getirmektedir. ?nsanın resim hafızasının sözel hafızadan daha üstün olması gerçeğinden yola çıkılarak son yıllarda pek çok grafiksel parola yöntemleri geli?tirilmi? fakat bu yöntemler pratik uygulamalarda henüz klasik metin parolaların yerini alamamı?tır. Bu çalı?mada alı?kanlık bağlamında daha az deği?iklik gerektiren ve hem metin hem grafiksel öğeler içeren yeni bir parola tabanlı kimlik doğrulama yöntemi önermekteyiz. Yaptığımız deneysel çalı?malar Yaz&Tıkla ismini verdiğimiz yeni yöntemin hem uzun dönem hatırlanabilirlik hem de kullanıcı memnuniyeti açısından sadece metin ve sadece grafik tabanlı parola yöntemlere oranla daha ba?arılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
When security systems are considered as a whole, the first and perhaps the most important part is authentication. Due to reasons such as not requiring special hardware and ease of use, the most used authentication methods are the ones based on passwords. Yet, the fact that users choose easy-to-guess texts as passwords makes all the precautions the security systems try to take void. Based on the fact that human?s picture memory is superior to his verbal memory, many graphical password methods were developed but these methods have not replaced text based passwords in practice. In this study, a new password based authentication method, which is based on both text and graphical elements and that needs fewer changes in user behaviour, is put forward. In the empirical studies carried out, the new method so called ?Type&Click? is found to be more successful in terms of long-term memorable and user satisfaction when compared to text only and graphical only password methods.