Nükleer tıp personelinde radyasyon maruziyeti
Radiation exposure of nuclear medicine
  1. Tez No: 316556
  2. Yazar: YASEMİN HIZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. SERAP EREEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Nükleer Tıpta çalışan personeller, görevlerini yerine getirirken iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalmaktadır. Çalışanların radyasyon dozlarını değerlendirmek üzere bir aylık süre içinde Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı çalışanlarının external radyasyon dozlarını ölçtük.Bir Nükleer Tıp hekimi ( dinamik enjeksiyon ve miyokard perfüzyon sintigrafisi için egzersiz), bir gama kamera teknisyeni ( gatedlı MİBİ çekimi için hasta hazırlama, görüntü için yataktaki hastaya yardımcı olma), bir hemşire ( hastaya radyofarmasötik enjeksiyonu, egzersiz için hasta hazırlığı), bir radyofarmasist (Tc-99m jeneratör sağımı ve kişisel doz hazırlama) ve bir temizlik personeli (hasta tuvaletlerinin temiziliği ve radyoaktif atık) için dijital dozimetre ile ölçümleri alınmıştır. Özetle bir ay boyunca her gün 5 kişinin radyasyon maruziyetini ölçerek not ettik. Dozimetreler vücudun ön kısmında bel hizasında olacak şekilde takıldı. Tüm personel için her bir görev başına ortalama doz hesaplandı.Background doz düzeltmesinden sonra, hekim, teknisyen, hemşire, radyofarmasist ve temizlik personeli için bir aylık radyasyon dozları sırasıyla, 0.127, 0.118, 0.073, 0.102 ve 0.33mSv olarak saptadık.Bu bir aylık çalışma göstermiştir ki; Nükleer Tıp Bölümü çalışanları için etkin radyasyon dozu müsaade edilen seviye içindedir. Fakat çok sayıda Nükleer Tıp görevlisi içeren farklı bölümlerde radyasyon maruziyetlerini azaltmak için gerekli önlemlerin alınması amacıyla daha fazla çalışma gereklidir.
Özet (Çeviri)
Nuclear medicine technologists are potentially exposed to ionising radiation while carrying out a variety of tasks associated with each nuclear medicine procedure. We measured external radiation doses to staff members working in our Nuclear Medicine department over a 1-month period, to assess the possible radiation doses to them.Radiation doses to a nuclear medicine physician (dynamic injections and exercise for myocardial perfusion scintigraphy) ,a radiographer (set up patient for gated mibi, help patient off bed for image acqusition), a nurse (injection of radiopharmaceutical to the patient, prepare patient for exercisse),a radiopharmasist (individual dose preparation and elution of Tc-99m generators) and a cleaning staff (cleaning the patients toilets and radioactive wastes) were measured by digital dosimeters. As a summary, we measured radiation exposure of 5 people everyday during one month. The dosemeters was worn by the technologist at waist level, on the anterior surface of the body. The average dose per each task were calculated for all staff.After correction of natural bacground dose, the mean 1- month radiation dose to the physician, radiographer, nurse, radiopharmasist and cleaning staff were determined as 0.127, 0.118, 0.073, 0.102 and 0.33 mSv, respectively.This 1 month study showed that effective radiation doses to nuclear medicine department staff members were within permissible level. But further studies including large number of Nuclear Medicine staff from different departments are needed in order to take necessary precautions for decreasing their radiaiton exposure.