Nadir toprak elementleri ile katkılandırılmış itriyum tabanlı fosforların termolüminesans özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the thermoluminescence properties of rare earth doped yttriyum based phosphors
  1. Tez No: 316557
  2. Yazar: EREN CİHAN KARSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ALİ ÇİPİLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Termolüminesans Dozimetre araştırmalarında termolüminesans özelliklerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada itriyum tabanlı fosforlar katıhal reaksiyon yöntemi ile Y2O3, Eu2O3, Tb4O7, Ta2O5, Nb2O5 den oluşan karışımın Na2SO4 karıştırıcı madde ile homojen karıştırılmasısonucu elde edilmiştir. Eu+3 ve Tb+3 nadir toprak iyonları fosforları aktive etmek amacı ile karışımlara eklenmiştir.X-ışını kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile analiz edilen malzemelerin radyolüminesans ve fotolüminesans spektrumları incelenerek enerji geçişleri hakkında bilgi sağlanıp, termolüminesans ışıma eğrileri incelenmiştir. Bu çalışmada bahsedilen fosforların beta, UV (311 nm), X-ışını radyasyonu ile uyartımın ardından termolüminesans karakteristikleri ilk defa keşfedilip belirtilmiştir.UV (311 nm), ß ve X- ışınına karşı duyarlılığı, kararlılığı, tekrarlana birliği, doğrusal doz cevap aralığına sahip olmaları ile üretilmiş itriyum tabanlı fosforlar, termolüminesans dozimetrik malzemelerin gelişimine katlı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Determination of thermoluminescence (TL) chracteristics of glow curves is an important area for thermoluminescence dosimetry (TLD) researches.In this study, Yttriyum based phosphors were prepared by solid state reaction, from homogeneous mixture consisting of Y2O3, Eu2O3, Tb4O7, Ta2O5, Nb2O5, and Na2SO4 as flux. After investigation of X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy (SEM) spectrum of Yttriyum based phosphors, radioluminescence (RL), photoluminescence (PL) and thermoluminescence (TL) of phosphors were reported. TL characteristics of those phosphors were investigated and reported after exposure to ß irradiation, UV (310 nm) illumination and X-ray irradiation in the present study.Due to valuable features of yttriyum based phosphors, like as high sensitivity to UV, ß and X-ray irradiation, stability, repeatability, linear dose response, these innovative phosphors are promising to improve TLD materials.