Nükleer tıp bölümüne başvuran hastaların radyasyon süreci bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of radiation process knowledge levels of patients applying to the department of nuclear medicine
- Tez No: 979365
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE DİDEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Nükleer teknolojideki yeniliklerin ilk uygulama alanlarından biri olan nükleer tıp, çoğunlukla hastalıklarla ilgili erken ve doğru tanı konulması, bazı durumlarda da hastalıklı organların ya da tümörlerin tedavi edilmesi için kullanılmaktadır. Tanı ve tedavi amaçlı kullanılan radyofarmasötikler nedeniyle hastalar zaman zaman radyasyona maruz kalabilmektedir. Hastaların radyasyonun ne olduğu, neden kullanıldığı, maruz kalınan dozun güvenli sınırlar içinde olup olmadığı gibi konularda bilgilendirilmesi; hem gereksiz kaygıların önüne geçilmesini sağlar hem de bilinçli bir sağlık hizmeti süreci oluşturur. Bu farkındalık, hastaların tedavi sürecine aktif katılımını desteklerken, radyasyon güvenliği açısından da önemli bir katkı sunar. Bu bağlamda, toplumun genelinde radyasyonla ilgili doğru bilgiye dayalı bir bilinç düzeyinin oluşturulması ve sürdürülmesi gerekmektedir. Araştırmanın amacı, Nükleer Tıp Bölümüne başvuran hastaların radyasyon süreci bilgi düzeyinin değerlendirilmesini hedeflemektir. Araştırmanın örneklemini 6 Aralık 2024-Şubat 2025 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin Nükleer Tıp Bölümüne başvuran Sintigrafi ve PET görüntülemesi yapılan 370 hasta oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu katılımcıların demografik bilgilerini toplamak amacıyla ''Hasta Bilgi Formu'' ve "Nükleer Tıp Bölümüne başvuran hastaların radyasyon süreci bilgi düzeyi'' ile ilgili toplam 40 sorudan oluşan bir formdur. Verilerin analizinde SPSS programından yararlanılarak Ki-kare analizi, t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Nükleer Tıp Bölümüne başvuran hastalardan; daha önce başvuruda bulunan, 2'den fazla başvurusu bulunan ve başvuru öncesinde ilgili bölümün varlığından haberi olan katılımcıların radyasyon süreci bilgi düzeyleri daha yüksektir (p<0,05). İstem yapan doktorun ve personelin görüntüleme için maruz kalacağı radyasyon hakkında hastayı bilgilendirmesinin, hastaların radyasyon süreci bilgi düzeylerinde anlamlı farklılık oluşturmaktadır (p<0,05). 65 ve üzeri yaş grubunun radyasyon süreci bilgi düzeyleri 18-40 ve 41-64 yaş grubu hastalarından daha düşüktür (p<0,05). Nükleer Tıp Bölümüne ilk kez başvuru yapan hastaların daha önce başvuru yapan hastalara göre radyasyona maruz kalacağı için endişeli olma durumu daha yüksektir (p<0,05). Çalışma durumunda emekli grubu ile daha önce başvuru yapanlar arasında anlamlı bir ilişki vardır (p<0,05). Sonuç olarak, hastaların radyasyon süreci bilgi düzeylerinin orta düzeye yakın olduğu söylenebilir. Görüntüleme öncesi ve sonrasında hastalara yönelik bilgilendirme yapılması, hem tanı süreci hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayacak hem de radyasyon güvenliği konusunda farkındalıklarını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Nuclear medicine, one of the earliest application fields of innovations in nuclear technology, is primarily used for early and accurate diagnosis of diseases and, in some cases, for the treatment of diseased organs or tumors. Due to the use of radiopharmaceuticals for diagnostic and therapeutic purposes, patients may occasionally be exposed to radiation. Educating patients about what radiation is, why it is used, and whether the dose they are exposed to is within safe limits helps prevent unnecessary anxiety and promotes a conscious healthcare process. This awareness not only supports patients active participation in the treatment process but also contributes significantly to radiation safety. In this context, it is essential to establish and maintain a consciousness based on accurate knowledge about radiation within the general population. The aim of the study is to evaluate the level of knowledge that patients applying to the Nuclear Medicine department have regarding the radiation process and Nuclear Medicine. The sample of the study consists of 370 patients who applied to the Nuclear Medicine department of a university hospital and underwent scintigraphy and PET imaging between 6 December 2024 and February 2025. A questionnaire form was used as the data collection tool. The questionnaire consists of two parts: the“Patient Information Form,”which collects the demographic data of the participants, and a form containing a total of 40 questions regarding the“level of knowledge about the radiation process among patients applying to the Nuclear Medicine department.”For data analysis, SPSS software was used, and Chi-square analysis, t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied. Among the patients applying to the Nuclear Medicine department, those who had previously applied, those who had applied more than twice, and those who were aware of the department prior to their appointment had higher levels of knowledge regarding the radiation process (p<0,05). Whether the referring physician or staff informed the patient about the radiation exposure involved in imaging caused significant difference in the patients level of knowledge about the radiation process (p<0,05). The knowledge level of patients aged 65 and over was lower than that of patients in the 18–40 and 41–64 age groups (p<0,05). Patients applying to the Nuclear Medicine department for the first time were more likely to be anxious about radiation exposure compared to those who had applied before (p<0,05). A significant relationship was found between being retired and having previously applied to the department (p<0,05). In conclusion, it can be said that the patients level of knowledge regarding the radiation process is close to moderate. Providing patients with information before and after imaging will both help them better understand the diagnostic process and increase their awareness about radiation safety.