Askeri eğitim elbisesi kumaşlarının yapısal, mekanik ve bazı haslık özelliklerinin araştırılması
The investigation of structural, mechanical and some of the fastness properties of military training clothing fabrics
  1. Tez No: 316568
  2. Yazar: GÜLÇİN ORAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRAY TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Askeri kumaşlar, üretim prosesi açısından geleneksel kumaşlardan farklılık göstermemektedirler. Ancak, askeri kumaşlar, kullanım sırasında karşılaştıkları fiziksel yük ve zorlanmalar açısından tamamen farklıdır. Bu çalışmada, üç çeşit kamuflaj baskılı eğitim elbisesi kumaşları temin edilerek deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu kumaşların yapısal, mekanik ve bazı renk haslık özelliklerini tanımaya yönelik analizler laboratuvar şartlarında uygulanmıştır. TSE standartlarına göre kopma mukavemeti, yırtılma mukavemeti, aşınma dayanımı, yıkama haslığı, sürtme haslığı, ter haslığı ve hava şartları haslığı testleri uygulanmıştır. Ayrıca, kullanım sırasındaki renk değişimlerini gözlemlemek amacıyla, kademeli olarak 30.000 devirde aşınma dayanımı ve 20 yıkama testi gerçekleştirilmiş, elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is no difference between military and traditional fabrics in terms of the production process. However, during the usage, military fabrics are totally different regarding the physical load and strain which are encountered. In this study, three types of fabrics of camouflage printed training clothing have been provided to carry out experimental studies. In order to identify the structural, mechanical and some of the colour fastness features of these fabrics, analysis were applied under laboratory conditions. Tensile strenght, tear strength, abrasion resistance, washing fastness, rubbing fastness, perspiration fastness and artifical weathering fastness tests were done according to TSE test procedures. To observe colour changes during usage, abrasion resistance tests at differerent number of rubs levels reaching up to 30.000 and 20 washing tests were carried out. Finally, the results obtained were compared and evaluated.