Askeri eğitim elbisesi olarak kullanılan kumaşlara uygulanan bitim işlemlerinin kumaş performans özelliklerine etkisi
Effects of finishing applied to the military training clothing fabric on the fabric performance characteristics
  1. Tez No: 444678
  2. Yazar: CUMA FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, askeri eğitim elbisesi olarak kullanılan % 85 pamuk / % 15 polyester karışımlı kumaşın performans özellikleri üzerinde bitim (apre) işlemlerinin etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, aynı iplik ve dokuma parametrelerine sahip askeri eğitim elbisesi kumaşı üretilmiş ve aynı şartlarda ön terbiye işlemleri uygulanmıştır. Elde edilen bu kumaşa, su iticilik, yağ iticilik, antibakteriyel aprelerinden oluşan 7 (yedi) farklı kombinasyonda bitim işlemleri uygulanmış ve uygulanan bitim işlemlerinin kumaş performansı üzerindeki etkisini incelemek üzere fiziksel (kopma dayanımı, yırtılma dayanımı, aşınma dayanımı, hava geçirgenliği) ve kimyasal (orijinal halde ticari ve ev tipi yıkamaya karşı renk haslığı, tere karşı renk haslığı, sürtmeye karşı renk haslığı, ütülemeye karşı renk haslığı, hava şartlarına karşı renk haslığı) testler uygulanmıştır. Elde edilen değerler SPSS istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of finishing treatments on the performance properties of military training clothing made from 85%cotton-15%polyester were investigated for this aim, military training clothing was produced with the same yarn and fabric properties and prefnishing processes were applied in the same conditions. Afterwards, seven different combinations of finishing, as antibacterial, oil and water-repellency finishes, were applied to these samples. For determining the effects of these finishing treatments on the sample fabrics, some physical (breaking strength, tear strenght, abrasion resistance and air permeability) and chemical (colour fastness to domestic and commercial laundering, perspiration, rubbing, hot pressing and artifical weathering) analysis were carried out. The data of the analysis were statisticaly evaluated and interpreted by using SPSS programme.