Determination of some metals after preconcentration of their 4-(2-pyridylazo)-resorcinol complex on an amberlite XAD-7 column
Bazi eser metal iyonlarinin 4-(2-piridilazo)-rezorsinol şelatlari olarak amberlite XAD-7 kolonuyla önderiştirilmesi
  1. Tez No: 316573
  2. Yazar: RAMAZAN SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, çeşitli örneklerdeki bakır, nikel ve çinkonun Amberlite XAD-7 kolonunda 4-(2-piridilazo)-Rezorsinol ile katı faz ekstraksiyonunu ve onların alevli AAS'de tayinleri için basit, hızlı, duyarlı ve pahalı olmayan bir yöntem geliştirildi.Çalışmada, Amberlite XAD-7 reçinesinde 4-(2-piridilazo)-Rezorsinol şelatları şeklinde tutunan analitler, aseton ile elüe edildi. Zenginleştirmeyi etkileyen analitik parametreler optimize edildi. Bozucu etki gösteren matriks bileşenlerinin etkileri çalışıldı. Uygun katı faz ekstraksiyon şartları altında gözlenebilme sınırları Zn(II), Cu(II) ve Ni(II) için sırayla 2.71, 5.79, 1.27 µgL?1 olarak bulundu. Yöntemin doğruluğu ve uygulanabilirliği, sertifikalı referans madde olan BCR-715 atıksu analizi ve su örneklerine standart ekleme yapılarak belirlendi. Bağıl hata %5'ten azdı. Stardart ekleme geri kazanımları analitler için %95-99 aralığındaydı.
Özet (Çeviri)
In this study, solid phase chelate extraction of Zn(II), Cu(II) and Ni(II) with 4-(2-pyridylazo)resorcinol on an amberlite XAD-7 column from various samples and their flame atomic absorption spectrometric determinations for a simple, rapid, sensitive and inexpensive method has been developed.In this study, analytes which adsorbed as 4-(2-pyridylazo)resorcinol chelates on Amberlite XAD-7 resin were elueted with acetone. The interference of co-existent ions was studied. Under the optimal SPE conditions, the detection limits of Zn(II), Cu(II) and Ni(II) were 2.71, 5.79 and 1.27 µgL?1, respectively. The applicability and the accuracy of the proposed method were estimated by the analysis of certified reference material BCR 715 wastewater-SRM and spiked water samples. The relative error was less than 5%. The spiked recoveries were in the range of 95-99 % for the analytes studied.