Tek katlı çelik hal yapılarında stabilite bağlantılarının sistem davranışına etkisinin araştırılması
Investigation of effect of stability connections on system behavior of single storey industrial steel structures
- Tez No: 316577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SELİM TAMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çelik hal yapılarında, ana taşıyıcı sistem kendi düzlemindeki yükleri taşımak üzere tasarlanır. Bu taşıyıcı sistemin düzlemine dik gelen rüzgar ve deprem gibi yatay etkiler ise stabilite bağlantılarıyla kontrol edilir. Bu çalışmada, stabilite bağlantılarının, tek katlı çelik sanayi yapılarının yatay yükler altındaki davranışına etkisi incelenmiştir.Bu amaç doğrultusunda, güncel yönetmeliklere uygun olarak inşa edilmiş bir sanayi yapısı, üzerinde taşıdığı yüklerle Sap 2000 (Structural Analysis Programe 2000) kullanılarak 3 boyutlu olarak modellenmiştir. Stabilite bağlantıları değişik şekillerde düzenlenerek aynı yapıya ait farklı modeller elde edilmiştir. Farklı modellere yatay yükler uygulanarak deplasmanlar ve kesit tesirleri elde edilmiştir. Ayrıca statik itme analizi yapılarak modellerin kapasite eğrileri elde edilmiştir.Bu çalışma neticesinde, tek katlı çelik hal yapılarında, ana taşıyıcı sistem düzlemine dik gelen etkileri almak üzere tasarlanmış stabilite bağlarının, çatı düzleminde bütün açıklıklara yerleştirilmesi halinde sistem davranışı üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In industrial steel structures, the main structural system is designed to bear loads in their plane. The lateral loads such as wind and earthquake effects of this carrier perpendicular to the plane of the system is controlled used the stability connections. In this study, the effects on single-storey steel industrial building under lateral loads of stability connections will be determined.For this purpose, an industrial structure built with design loads according to current codes were modeled as a 3-dimensional on SAP 2000. The different models for the same structure system were obtained using different arrangement of stability connections. Displacements and internal forces were obtained using lateral loads by applying different models. Furthermore, the capacity curves of the models were obtained using static pushover analysis.As a result of this study, when stability connections, which is designed for the vertical effect to the plane of the original structural system on the single-storey industrial steel structures, were placed on the roof, the behaviors of the system are found to be effective.