Ağırlıklı ortalamalı dizi uzayları arasındaki matris dönüşümleri
Matrix transformations between sequence spaces of generalized weighted means
- Tez No: 316591
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ SARIGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Üç bölümden oluşan bu tezde, Z uzayları ile dualleri ve bu uzaylar üzerindeki bazı matris dönüşümleri incelenmiştir. Birinci bölümde sonraki bölümler dikkate alınarak bazı temel kavram ve teoremler ifade edilmiştir. İkinci bölümde Z uzaylarının duallerinin belirlenmesinde önemli rol oynayan teoremler ifade ve ispat edilmiştir. Üçüncü bölümde matris dönüşümlerini karakterize eden teorem ve sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis consisting of three chapters, the spaces Z, their duals and matrix transformations on the spaces Z are studied. In the first chapter, by considering subsequent chapters, some basic concepts and theorems are stated. In the second chapter, theorems which have an important role in determination of duals of the spaces Z are stated and proved. In the third chapter, the theorems and the results which charaterize the matrix transformations are investigated.