Preterm ve term doğan okul çağı çocuklarında fonksiyonel kapasite pulmoner fonksiyonlar ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of functional capacity respiratory functions and quality of life school children with preterm and term born
  1. Tez No: 316646
  2. Yazar: HAYRİYE KUL KARAALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SAVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Çalışmamız, orta (ODP) ve hafif (HDP) derece preterm doğan okul çağı çocuklarının solunum kapasitesi, egzersiz kapasitesi, fiziksel uygunluk düzeyi ve yaşam kalitesi gibi fonksiyonel sonuç ölçümlerini birlikte değerlendirmeyi ve sağlıklı term yaşıtlarıyla karşılaştırmayı amaçlamaktadır.Yöntem: Çalışmamıza, 8-12 yaş arası kronik hastalığı olmayan 18 ODP, 23 HDP ve 23 term doğan çocuk dahil edildi. Çocukların vücut kompozisyonu, postür düzgünlükleri, ağrı algılaması, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvvetleri, göğüs kafesi hareketlilikleri, periferal kas kuvvetleri, egzersiz kapasiteleri, fiziksel uygunlukları ve yaşam kaliteleri ölçüldü.Bulgular: Çocukların doğum haftaları ODP grubun 29.94±1.05 hafta, HDP grubun 34.26±1.32 hafta idi. Preterm gruplarda postür bozukluğu ve ağrı algılaması term gruptan daha fazla, göğüs kafesi hareketliliği, abdominal kas kuvveti ve fiziksel uygunluk düzeyi ise daha düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of our study was to evaluate and compare the functional assessments as respiratory capacity, exercise capacity, physical fitness level and quality of life between very preterm (VP) and mild preterm (MP) born and full-term born children.Method: 18 VP, 25 MP and 23 full-term born children without any chronic diseases between 8 and 12 years of age were included in our study. Body composition, postural alignments, perception of pain, respiratory functions, respiratory muscle strength, chest wall mobility, peripheral muscle strength, exercise capacity, physical fitness and quality of life were assessed.Results: Gestational age was 29.94±1.05 week in VP children and 34.26±1.32 week in MP children. Postural defects and perception of pain were higher in preterm groups while chest wall mobility, abdominal muscle strength and physical fitness level were lower. Six-minute walk test (6 MWT) results of VP, MP and term born groups were 617.00±63.60 m, 621.76±57.10 m and 667.13±79.79 m, respectively (p>0.05).