İnsan HER2/neu pozitif, invaziv meme karsinomu hücre hattı olan MDA-MB453 de trastuzumab ve gossipol (AT-101) kombinasyonunun sitotoksisite ve apoptozis üzerine etkisi
Synergystic cytotoxic/apoptotic effects of the transtumab/gossypol (AT-101) in HER2/neu receptor over expressing MDA-MB-453 invaziv breast cell line
  1. Tez No: 316659
  2. Yazar: GÜLCAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F.RUÇHAN USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Meme kanseri gelişmiş ülkelerde kadınlarda en sık görülen kanserdir. Mortalite ile sonuçlanan kadın kanserlerinde ikinci en sık görülenidir. Meme kanserinde kemoterapi, hormonoterapi, monoklonal antikorla tedavi ya da radyoterapi tedavi seçeneklerindendir. Kemoterapötik ajanların en önemli etki mekanizması apoptosizdir.AT -101(R-(-)-gossypol asetik asit) pamuk tohum yağından elde edilen BH3( bcl-2 domain 3) mimetik ajandır. Gossypol' un daha önce in vitro ve in vivo çalışmalarda hücre proliferasyonunu inhibe ederek ve apoptozisi tetikleyerek anti-kanser etki gösterdiği bilinmektedir. Anti-kanser etkisini antiapoptotik olarak bilinen Bcl-2, Bcl-xL, ve Mcl-1 i inhibe ederek yapmaktadır.Meme kanserinin %20-25 de HER2/neu reseptör aşırı ekspresyonu olmaktadır. Trastuzumab meme kanseri tedavisinde endikasyon almış HER2/ neu reseptörünü hedef alan bir monoklonal antikordur.Bu çalışmada HER2/neu yüksek oranda exprese eden MDA-MB 453 meme karsinomu hücre hattında trastuzumab ve gossypol' un sinerjistik sitotoksik/apoptotik etkilerinin araştırılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common in women at the advanced countries. İt is the second most common cancer resulting death. Theratment options include chemotherapy, hormone therapy, radiotherapy and therapy with monoclonal antibodies. The most important mechanism of the chemotherapatic agents is on apoptosis.AT -101(R-(-)-gossypol acetic acid) is a BH3 mimetic agent produced by cotton seed oil. İt has been demonstrated that gossypol shows its anti-cancer effects through inhibition of the cell proliferation and triggering apoptosis by in vivo and in vitro studies. AT-101 to inhibit known as anti apoptotic moleculer such as bcl2, Bcl-xL, and Mcl-1There is on over-expresion of HER2/neu receptor in %20-25 of the breast cancers. Trastuzumab is a monoclonal antibody licenced in treatment of breast cancer. It is a monoclonal antibody trageting HER2/neu receptor.In this research we aim to study the synergystic cytotoxic/apoptotic effects of the transtumab/gossypol in HER2/neu receptor over expressing MDA-MB-453 breast cell line.