İnflamatuvar meme kanserinde moleküler alt tip dağılımı ve siklooksijenaz-2 ekspresyon durumu
Molecular subtype distrubition and cyclooxygenase-2 expression situation in inflammatory breast cancer
  1. Tez No: 316658
  2. Yazar: PÜSEM PATIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. V. CANFEZA SEZGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Girişİnflamatuvar meme kanseri, lokal ilerlemiş meme kanserinin agresif bir alt tipidir. Günümüzde inflamatuvar meme kanserli kadınların hemen hepsi lenf nodu tutulumuna ve yaklaşık üçte biri de uzak metastaza sahiptir. Multimodal tedavi ile sağkalım sürelerinin artmasına rağmen diğer meme kanserlerine göre inflamatuvar meme kanseri sağkalım süresi %35-%40 ile hala düşüktür. Bu yüzden inflamatuvar meme kanserinin moleküler biyolojisinin anlaşılmasına ve yeni tedavi seçeneklerine ihtiyaç vardır.MetodÇalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Medikal Onkoloji Bilim Dalı'na 2000-2009 yılları arasında başvurmuş 87 adet inflamatuvar meme kanseri hastası alınmıştır. Hastaların demografik, klinik, patolojik ve tedavi ile ilgili verileri, takip dosyaları ve patoloji raporları incelenerek kayıt altına alınmıştır. Ayrıca hastaların sitokeratin 5/6, sitokeratin 8/18 ve siklooksijenaz-2 ekspresyon durumunu değerlendirmek için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde bulunan tümör dokuları immunohistokimyasal olarak boyanmıştır.Bulgularİnflamatuvar meme kanseri hastalarının %31'i bazal tip, %22'si luminal B/HER2(-) tip, %22'si luminal B/HER2(+) tip, %17'si HER2 tip, %8'i luminal A tip olarak tanımlanmıştır. Hastaların %92,6'sında siklooksijenaz-2 ekspresyonu pozitif bulunmuştur.Sonuçİnflamatuvar meme kanserinin prognozunun ve sağkalımının kötü olmasının ve multimodal tedaviye rağmen mortalitesinin yüksek olmasının nedenlerinden birinin moleküler doğasından kaynaklandığı ve ayrıca inflamatuvar meme kanserinde COX-2 yolağının önemli bir hedefe yönelik tedavi seçeneği olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIntroductionInflammatory breast cancer is rare and aggressive form of locally advanced breast cancers. Currently, almost all women with inflammatory breast cancer have lymph node involvement, and approximately one-third have distant metastases. Although survival times have increased with multimodal therapy, they are still around %35 to 40 and much lower than those for other breast cancers. Therefore there is need understanding of molecular biology and new therapy alternative of inflammatory breast cancer.MethodsIn the study, 87 number of inflammatory breast cancer patients which apply to Ege University Medical Oncology Department between at 2000 and 2009 years, were enrolled. Patients? demographic, clinical, pathological and treatment related databases were reported by examining the following files and pathological reports.Also patients? tumor tissues where presented in Ege University Pathology Department archive, were stained with immunohistochemically to evaluate cytokeratin 5/6, cytokeratin 8/18 and cyclooxygenase-2 expression status.Resultsİnflammatory breast cancer patients have been defined as %31 basal type, %22 luminal B/HER2(-) type, %22 luminal B/HER2(+) type, %17 HER2 type and %8 luminal A type. Cyclooxygenase-2 expression was positive in %92,6 of patients.DiscussionInflammatory breast cancer with poor prognosis, survival and high mortality rates despite multimodal treatment, one of the reasons have been originated in the molecular nature of inflammatory breast cancer and also cyclooxygenase-2 pathway may be an important targeted therapy option have been seen in inflammatory breast cancer.