Kalp transplantasyon olgularında, sağ ventrikül sistolik fonksiyonlarının ekokardiyografi ve kardiyak manyetik rezonans görüntüleme parametreleriyle karşılaştırılması, ekokardiyografinin doğruluk ve güvenilirliğinin araştırılması
Assessment of right ventricular systolic function in heart transplant patients: correlation between echocardiography and cardiac magnetic resonance imaging. investigation of the accuracy and reliability of echocardiography
  1. Tez No: 316661
  2. Yazar: EVRİM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANEM NALBANTGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kalp Transplantasyon Olgularında, Sağ Ventrikül Sistolik Fonksiyonlarının Ekokardiyografi ve Kardiyak Manyetik Rezonans Görüntüleme Parametreleriyle Karşılaştırılması, Ekokardiyografinin Doğruluk ve Güvenilirliğinin AraştırılmasıAmaç: Kalp nakli medikal tedaviye dirençli son dönem kalp yetersizliğinde altın standart tedavi şeklidir. Kalp nakli yapılan hastalarda sağ ventrikül fonksiyonları erken ve geç dönem sağkalımı etkilemektedir. Sağ ventrikül (RV) karmaşık anatomik yapısı nedeniyle, sistolik fonksiyonlarını ekokardiyografik olarak değerlendirmede standart bir yöntem yoktur. Araştırmada, ekokardiyografide RV sistolik fonksiyonunu değerlendirmede önerilen parametrelerle girişimsel olmayan yöntemler arasında altın standart olarak kabul edilen kardiyak manyetik rezonans görüntüleme'de (MRG) hesaplanan sağ ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (MR RVEF) ilişkisi araştırıldı.Yöntem ve Bulgular : Olağan endomiyokardiyal biyopsi kontrolleri için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Nakli Polikliniğine başvuran nakil sonrası en az altı ay geçmiş olup, kardiyak MRG kontrendikasyonu bulunmayan 43 kalp nakli hastası çalışmaya alındı ve RV sistolik fonksiyonlarının yük durumundan etkilenmesi nedeniyle aynı yük altında tüm değerlendirmelerin yapılması amacıyla altı saat içinde önce ekokardiyogarfi ve kardiyak MRG tetkiki ardından endomiyokardiyal biyopsi ve sağ kalp kateterizasyonları yapıldı. Olgularda ekokardiyografik olarak saptanan RV fraksiyonel alan değişimi (RVFAC), RV miyokardiyal performans indeksi (RVMPİ), RV izovolümetrik akselerasyonu (İVA), Triküspid anuler düzlemi sistolik hareketi (TAPSE) ve RV serbest duvar ve septum bazali doku Doppler sistolik hızları (S'), speckle takip yöntemi ile ölçülen strain ve strain rate değerleri ile kardiyak MRG ile ölçülen RVEF değerleri karşılaştırıldı. Olgular arasından RV sistolik fonk. etkileyebilecek rejeksiyon, vaskülopati ve pulmoner, kardiyak basınçlarında yüksekliği olanlar dışlanarak RV fonksiyonları ?normal? olarak tanımlanabilen, nakil hastalarında, sağ ventrikül için daha önce açıklanmamış, referans değerler araştırıldı. Ekokardiyografik parametrelerden MR RVEF ile sadece RV FAC ilişkili saptanmıştır (r:0,747, p % 50'yi %90,5 duyarlılık, %90,5 özgüllükle (EAA:0,96) belirleyebilmektedir. ?Normal? olarak belirlenen olgu grubunda (n=31) MR RVEF değeri %50.5 ± 7,6 saptandı %25 persentil eğrisindekiler alt sınır olarak kabul edilerek MR RVEF %44.5 değeri referans kabul edildi ve RV FAC için ROC analizi yapıldı. % 47,5 RV FAC değeri MR RVEF ? %45'i %79,3 duyarlılık, %76,9 özgüllükle (EAA:0,897), MR RVEF < %45'yi ise %76,9 duyarlılık % 79,3 özgüllükle (EAA:0,897) öngörmektedir. Normal nakil hastalarının analizi ile RV ekokardiyografik değerlendirilmesi için kullanılabilecek referans değerlere ulaşıldı.Tartışma: Araştırma kalp nakli hastalarında, ekokardiyografi parametreleri ile MR RVEF'nin ilişkisinin araştırıldığı ilk çalışmadır. RV fonksiyonlarının etkileyebilen başka hastalıkların incelendiği kardiyak MRG - ekokardiyografi çalışmalarının hiç birinde tetkikler bu araştırmada olduğu gibi eş zamanlı değil, farklı sürelerde yapılmıştır. Araştırma gerçek zamanlı bir karşılaştırmayı içermesi açısından da önemlidir. Kalp nakli hastaları dışındaki hastalarda yapılan çalışmalarda araştırmamızda kullanılan ekokardiyografi parametreleri ile MR RVEF ilişkili çıkarken, araştırmamızda sadece RVFAC'nin ilişkili çıkması sempatik ve parasempatik uyarıya farklı yanıt veren sağ ventrikül peristaltizm şeklindeki kontraksiyonunun denerve nakil kalbinde farklı sistolik fizyolojiye neden olması, sistolde radial kısalmanın payının longitudunal kısalmaya göre artmış olması olabilir. RVFAC ise araştırmadaki ekokardiyografi parametreleri içinde radial kısalmayı gösteren tek parametredir. Bu nedenle de MR RVEF ile ilişkili saptanan tek parametre olması açıklanabilir.Sonuç:Kalp nakli hastalarında MR RVEF ile ilişkili tek ekokardiyografi parametresi RVFAC'dir. Kalp nakli hastaların ekokardiyografi ile RV sistolik fonksiyonlarının takibinde kullanılılabilir.
Özet (Çeviri)
Assessment Of Right Ventricular Systolic Function In Heart Transplant Patients: Correlation Between Echocardiography And Cardiac Magnetic Resonance Imaging. Investigation of the Accuracy And Reliability Of EchocardiographyBackground And Objective: Heart transplantation is the gold standart treatment in terminal heart failure resistant to medical treatment. Right ventricular functions have affects on the early and late survival of heart transplantation patients. Because of the complex anatomy of the right ventricule (RV), there is no standart echocardiographic evaluation methods for systolic functions. In this study, the correlation between the echocardiographic parameters for evaluating the RV systolic function and right ventricular ejection fraction( RVEF) calculated by cardiac magnetic resonance imaging (MRI- MR RVEF), known as the gold standart non-invasive method, are analyzed.Methods And Results: 43 Patients who attended for usual endomyocardial biopsy controls at heart transplatation clinic in Ege University School of Medicine. Patients with at least 6 months over heart transplantation and with no contradiction for cardiac MRI were included in this study. RV systolic functions are known to get affected by load situation, so to avoid load differences all the evaluations took place in 6 hours of time period. First echocardiography and cardiac MRI and afterwards endomyocardial biopsy and right heart catheterization were performed. In all patients , RV fractional area change (RVFAC), RV myocardial performance index (RVMPI), RV isovolumic acceleration (IVA), tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE) and basal RV free wall and septum tissue Doppler systolic velocities (S ') detected by echocardiography, strain and strain rate values measured by speckle tracking, and RVEF measured by cardiac MRI were compared. Among patients, ones wich might have had rejection, allograft vasculopathy and abnormal pulmonary, cardiac pressure that could affect the RV systolic functions were excluded and reference values, which previously weren?t described for right venrtricule were investigated in those defined as with ?normal? RV functions. Only the echocardiographic parameter RV FAC was associated with MRI RVEF (r = 0.747, p 50 % ve MR RVEF ? 50 %, RVFAC 48,5 % value had % 90,5 sensitivity and 90,5 % specificity.(AUC:0,96) In the case grup defined as ?normal? (n = 30) , MRI RVEF value was detected as 50.5 % ± 7.6 and values at %25 percentile, MR RVEF 44.5 % was considered as the lower referance limit and ROC analysis was performed for MR RVEF ? 45 RV FAC 47.5 % value had 79,3 % sensitivity and76,9 % specificity (AUC: 0,897).For MR RVEF < 45 RV FAC 47.5 % value had 76,9 % sensitivity and 79,3 % specificity (AUC: 0,897) Also reference values for the evaluation of RV with echocardiography were detected by the analysis of patients with transplantation.Discussion: This is the first study that correlation between echocardiographic parameters and MR RVEF is investigated in heart transplantation patients. Unlike this study, in none of the echocardiography, cardiac MRI studies for other diseases that affect the functions of RV, tests were not performed in the same time period. This research is also significant in terms of real time comparison. Although other studies among patients without heart transplantation,correlation between echocardiography parameters and MR RVEF was detected, in this study RVFAC was the only correlated parameter with MR RVEF. Right ventricule has different systolic physiolgy. It has three different parts those have different answers to sympathetic and parasympathetic innervation. RV has a physiology like peristaltism that also gets affected by innervation. Longitudinal shortening has major role during systole . But transplanted heart is denervated. So RV in transplanted heart might have different systolic physiology and radial shortening has major role during systole. Among all of the echocardiography parameters RV FAC is the only one showing the radial shortening.Conclusion: RVFAC is the only parameter correlated with MR RVEF, should be used for heart transplantation patients rutine follow up