Sıçan modelinde renal pedikül klempajı uygulanarak oluşturulan iskemi reperfüzyonda sildenafil sitrat ve hiperbarik oksijen tedavisinin ayrı ayrı ve kombine edilerek uygulanmasının renal histoloji ve fonksiyonlar üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması
Comperative investigation of the effects of sildenafil citrate and hyperbaric oxygen treatment seperately and in combination to renal histology and functions on ischemia reperfusion which created by renal pedicul clamping in rat model
- Tez No: 316665
- Danışmanlar: UZMAN ADNAN ŞİMŞİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızda Nefron Koruyucu Cerrahi (NKC) uygulamasında kullanılan renal vasküler klempaj yöntemleriyle ortaya çıkan sıcak iskeminin geride kalan fonksiyonel böbrek dokusunda oluşturacağı histolojik ve fonksiyonel olası hasarların gösterilmesi ve Sildenafil Sitrat (SS) ve Hiperbarik Oksijen tedavisinin (HO) ayrı ayrı ve kombine edilerek uygulanmasının bu hasarlar üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı olarak gösterilmesi amaçlanmıştır.Toplam 50 adet hastalığı olmayan erişkin Wistar Albino sıçan çalışmaya alındı. Sıçanlar temel olarak Sildenal Sitrat tedavisi alan, Hiperbarik Oksijen tedavisi alan, Sildenal Sitrat - Hiperbarik Oksijen kombinasyon tedavisini alan, tedavi verilmeyen (iskemi-reperfüzyon (İR) ) ve kontrol sham grubu (SG) (n=10) olmak üzere 5 farklı gruba randomize edildi. İntraperitoneal xylazine (6 mg/kg) ve ketamin (75 mg/kg) ile genel anestezi altında cerrahi işlem gerçekleştirildi. Kontrol grubu hariç tüm gruplarda renal pediküle mikrovasküler klempler kullanılarak 45 dk süre ile klempaj uygulandı. Sildenal Sitrat grubunda sıçanlara iskemi reperfüzyon işleminden 60 dk. öncesinde 1mg/kg sildenal sitrat oragastrik tüple süspansiyon olarak verildi. Hiperbarik Oksijen grubunda iskemi/reperfüzyon (İ/R) işleminden sonra ilk 24 saat içinde 12 saat ara ile olacak şekilde 2 seans hiperbarik oksijen tedavisi gerçekleştirildi ve her bir seansta 70 dk. süreyle 2.4 ATA' da hiperbarik oksijen tedavisi verildi. Sildenal Sitrat - Hiperbarik Oksijen kombinasyon tedavisini alan gruptaki sıçanlara iskemi reperfüzyon işleminden 60 dk. öncesinde 1mg/kg sildenal sitrat oragastrik tüple süspansiyon olarak verildi ve ek olarak iskemi reperfüzyon işleminden sonra ilk 24 saat içinde 12 saat ara ile 2 seans hiperbarik oksijen tedavisi gerçekleştirildi ve her bir seansta 70 dk. süreyle 2.4 ATA'da hiperbarik oksijen tedavisi verildi. 4. sıçan grubuna (İR grubu) ek bir tedavi verilmeden sadece renal pedikül klempajı uygulandı. 5. grup olan kontrol sham grubuna (SG) sadece laparotomi yapıldı fakat renal pedikül klempajı uygulanmadı. Tüm hayvanlara 24 saat sonra bilateralnefrektomi uygulandı. Tüm nefrektomi materyallerindeki iskemi reperfüzyon hasarı histopatolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirildi.Çalışmamızda kan biyokimyasında İR ile oldukça artan nitrik oksit (NO) düzeyleri HO ile düzelirken SS tedavisinden daha az etkilendiği, doku biyokimyasında ise İR ile artan NO düzeyinin SS ile düzelirken HO ile daha az etkilendiği, histolojik olarak İR ile böbreklerin ciddi derecede hasar gördüğü, hasarın grup içerisinde oldukça değişkenlik gösterdiği, tedavi gruplarının hepsinde yararlı sonuçlar elde edildiği, hasar ve iyileşme sürecinde oksidatif stres anında nitrik oksit sentetaz (NOS) tarafından sentezlenen sitokinle indüklenebilen NOS (iNOS) ve endotelial NOS (eNOS) boyamaları karşılaştırıldığında iNOS aktivitesinin daha fazla olduğu, hasarın ılımlı veya orta derecede gerçekleştiği durumlarda apoptoz mekanizmasının kullanıldığı ayrıca tedavilerin oksidatif stres ile apoptoz azaltıcı etkisi bulunduğu saptandı.Nefron koruyucu cerrahi (NKC) lokalize böbrek tümörlerinin tek küratif tedavi seçeneği cerrahidir. NKC uygulamasında kullanılan renal vasküler klempajıyla ortaya çıkan sıcak iskeminin geride kalan fonksiyonel böbrek dokusunda oluşturduğu olası hasarların minimalize edilmesi NKC uygulaması zorunlu olan hastalarda post-op dönemde kısa dönemde akut böbrek yetmezliği (ABY), uzun dönemde kronik böbrek yetmezliği (KBY) gelişimi engellenebilecek ve dolayısıyla bu hasta grubunda KBY' ye bağlı hemodiyaliz ve organ transplantasyonu gereksinimi azaltılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to show the possible histological and functional damages on remaining functional renal tissue which is constituted by the warm ischemia resulted by the renal vascular clamping methods used in the nefron protective surgery (NPS) application, and to show the effects of Sildenafil Citrate (SS) and Hyperbaric Oxygen Therapy (HBO) separately and in combination, on these damage in comparison.The study included 50 adult male Wistar Albino rats, weighing between 250 and 300 g. These 50 rats were divided into five groups. Under anesthesia (induced by 75 mg/kg ketamine and 8 mg/kg xylazine; intraperitoneally), an upper abdominal midline incision was made and bilateral renal blood vessels were isolated using minimal dissection. Except sham group microvascular clamping was applied to all groups for 45 minutes. In group I (HO), two session of 2.4 absolute atmosphere pressure (ATA) was applied for 70 minutes hyperbaric oxygen in 24 hours after the I/R procedure. In group II (SC+HO), before I/R, SC was dissolved in saline solution was given as a single dose (1 mg/kg) through an orogastric tube 60 min and after I/R two session of 2.4 absolute atmosphere pressure (ATA) was applied for 70 minutes hyperbaric oxygen in 24 hours. In group III (SC), SC was dissolved in saline solution was given as a single dose (1 mg/kg) through an orogastric tube 60 min. In group IV (I/R), renal artery and vein of the left kidney were clamped for 45 min. In group V (sham), only laparotomy was performed without pedicule clamping. Bilateral nephrectomy was performed to all groups after 24 hours. Ischemia reperfusion injury was assessed histologically and biochemically in all materials of nephrectomy.Increased NO levels in blood biochemistry after I/R were decreased by HO treatment and rather less affected by SS treatment. Increased NO levels in tissue biochemistry after I/R were decreased by SS treatment and rather less affected by HO treatment. Kidneys was severly damaged after I/R and degree of damage was variable among the groups. Positive results were obtained in all treatment groups.Under oxidative stress process,cytokine-inducible NOS (iNOS) and endothelial NOS (eNOS) which synthesized by nitric oxide synthetase were compared and iNOS activity was detected more than eNOS activity. Apoptosis was observed in cases of moderate damage. Oxiadative stress and apoptosis was reduced by our treatments.Nephron-sparing surgery (NSS) is the only curative treatment option in surgery of localized renal masses. We can minimize the renal damage occured by warm ischemia during renal vascular clamping in NSS. By this minimizing of renal damage, we can prevent occuring of acute and chronic renal failure on patients which must undergo NSS and requirement of hemodialysis and renal transplantation will be reduced on these patients.