Meme kanserinde ürotensin 2 ile klinik ve patolojik parametrelerin ilişkisinin araştırılması
An analysis of the relationship between urotensin 2 and clinicopathological parameters of breast cancer
  1. Tez No: 316715
  2. Yazar: OZAN BALAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETDİN CAMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bazı vazoaktif polipeptidlerin tümör hücrelerince üretildiği, sekrete edildiği ve bir parakrin büyüme uyarıcısı olarak hareket ettiği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı bir vazoaktif madde olan ürotensin 2 ve reseptörünün messenger RNA (mRNA) ekspresyonunun meme kanserindeki potansiyel ilişkisinin araştırılmasıdır.Bu çalışmaya meme kanserli, ortanca yaşı 48 olan toplam 59 kadın hasta alındı. Hastalardan elde edilen taze tümör dokusu ve sağlıklı meme dokusu örneklerinden elde edilen ürotensin 2 ve ürotensin 2 reseptörü mRNA ekspresyonlarının hastaların klinik ve patolojik parametreleri ile ilişkisi incelendi.Çalışmamızda meme kanserli hastalardan alınan 59 tümörlü dokunun 55'inde ve 59 tümörsüz meme dokusunun 55'inde ürotensin 2 ve reseptörünün mRNA ekspresyonu saptandı. Ürotensin 2 ve reseptörü arasında pozitif yüksek bir ilişki saptandı (r=0,632, p=0,001). Yaşla ürotensin 2 reseptörü arasında istatistiksel olarak negatif zayıf bir ilişki bulundu (p=0.38, r=-0.281).
Özet (Çeviri)
Urotensin 2 is a vasoactive polipeptid. It is known that some vasoactive polypeptides are produced and secreted by tumor cells, and act as a paracrine growth stimulant. The aim of the study was to examine the likely association of urotensin 2 and its receptor?s messenger RNA expression on breast cancer.In this study, we enrolled 59 women with breast cancer. Median age was 48. The relationships between urotensin-2 and urotensin-2 receptor mRNA expressions -that were derived from fresh breast cancer tissues and adjacent normal breast tissues- and clinical and pathological parameters were assessed.In our study,we found mRNA expressions of urotensin 2 and it?s receptor in 55 of 59 breast cancer tissues and in 55 of 59 normal breast tissues. We found a positive significant correlation between urotensin 2 and its receptor (r=0,632, p=0,001), and found a negative, however, a non-significant correlation between urotensin 2 and age (p=0.38, r=-0.281).