Alzheimer hastalığı ve psödodemansta hipokampal volümetri ve kognitif testlerin tanısal değeri
Diagnostic value of hippocampal volumetry and cognitive tests for pseudodementia and Alzheimer's disease
  1. Tez No: 316714
  2. Yazar: TUĞBA OKLUOĞLU ÖNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Psödodemans (PD) genellikle depresyona ikincil gelişen ve tedavi ile geri dönüşümlü olabilen bir unutkanlık tablosudur. Orta ve ileri yaştaki PD olgularının Alzheimer hastalığı (AH) olgularından ayırıcı tanısı kolay olmayabilir. Bu çalışmada, AH ve PD olgularında nörokognitif testler ile hipokampal hacim ölçümlerini karşılaştırılarak ayırıcı tanıya katkıda bulunulması amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Çalışmaya polikliniğe unutkanlık yakınması ile başvuran ve AH/PD ölçütlerini karşılayan 60 yaş üstü okuma yazma bilen bireyler randomize olarak alınmıştır. Tüm olgulara Wechsler bellek ölçeği (WBÖ) parametrelerinden; WBÖ-I: kişisel ve güncel bilgiler, WBÖ-II: oryantasyon, WBÖ-III: geri sayımlar, WBÖ-V: sayı menzili, WBÖ-VI: görsel bellek testi yapılmıştır. Ayrıca tüm olgulara saat çizimi testi, stroop testi, Benton yüz tanıma testi, Boston adlandırma testi ve mini mental durum testi (MMDT) ile geriatrik depresyon ölçeği (GDÖ) uygulanmıştır. Hipokampal hacim ölçümleri T1 ağırlıklı koronal manyetik rezonans görüntüleme kesitlerinin Vitrea 2 programına aktarılmasıyla gerçekleştirilmiştir.Sonuçlar: AH ve PD grupları arasında eğitim yılı, cinsiyet ve yaş yönünden istatistiksel farklılık saptanmamıştır. WBÖ-I, WBÖ-II, WBÖ-III, WBÖ-VI, saat çizimi testi, stroop testi, Boston adlandırma testi, MMDT, GDÖ puanı ve sol hipokampus hacmi yönünden AH ve PD grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Korelasyon analizinde; AH olgularında iki yanlı hipokampüs hacim düşüklüğü ile Benton yüz tanıma testindeki bozulma arasında anlamlı ilişkili bulunmuştur. Çoklu regresyon analizinde, AH olgularında sol hipokampüs hacminin yaş, eğitim düzeyi ve geriatrik depresyon ölçeğinden bağımsız olarak MMDT üzerine olumsuz yönde etkisi olduğu saptanmıştır. PD olgularında böyle bir ilişki saptanmamıştır.Tartışma: Sonuçlarımız Alzheimer hastalığı ve psödodemans olgularının ayırıcı tanısında nörokognitif testlerin işe yarayabileceğine ancak `Benton yüz tanıma testi' ve `sol hipokampüs hacim' incelemelerinin daha net sonuçlar verebileceğine işaret etmektedir. Çok sayıda hasta içeren ve fonksiyonel görüntüleme teknikleri ile kombine edilmiş ileri çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Pseudodementia (PD) is a forgetfulness condition which may develop secondary to depression and reversible with treatment. The differential diagnosis between PD and Alzeheimer?s disease (AD) cases is not always easy. The purpose of this study is to contribute to differential diagnosis in AD and PD cases to compare the neurocognitive tests and hippocampal volumetry.Material and Method: Literated cases who admitted to our outpatient clinic for forgetfullnes over 60 years old and met AD/PD criteria were enrolled to study. Wechsler memory scale (WMS) parameters such as WMS-I: personal and actual informations, WMS-II: orientation, WMS-III: countdown, WMS-V: digit span, WMS-VI: visual memory test were done. Also, clock-drawing test, stroop test, Benton facial recognition test, Boston naming test and mini?mental state (MMST) and geriatric depression scale (GDS) were applied to all cases. Hippocampal volume measurements were carried by transferring to the Vitrea 2 programme of coronal T1-weighted magnetic rezonance images.Results: The terms of education time, gender and age did not show statistical difference between AD and PD groups. In terms of the WMS-I, WMS-II, WMS-III, WMS-VI, clock-drawing test, stroop test, Boston naming test, MMST, GDS and left hippocampal volume has been determined significantly differrent between AD and PD groups. There was found a significant correlation between Benton face recognition test and bilateral hippocampal volume in patients with AD in the correlation analysis. The volume of left hippocampus was found age, education and geriatric depression scale a negatively affected independently from MMST score in AD group in the regression analysis. There was no correlation among PD cases.Discussion: Our results show that neurocognitive tests may use in the differential diagnosis of Alzheimer?s disease and pseudodemantia, however the investigations of `Benton facial recognition test? and `left hippocampal volume? could give more clear results. Further investigations combined with functional imaging techniques and included more patients are needed.