Patellofemoral artritin infrapatellar yağ dokusu hacmi ve popliteal arter intima media kalınlığı ile ilişkisinin diz MRG ile değerlendirilmesi
Patellofemoral arthritis: its relation with infrapatellar fat pad volume and popliteal artery vessel wall thickness measured by knee mri
- Tez No: 316716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. YUSUF ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Patellar kondromalazinin patofizyolojisini anlamak, toplum sağlığı açısından önemli olan bu hastalığı önlemede ve yeni tedavi stratejileri geliştirmede önemli rol oynayabilir. Bu çalışmanın amacı, patellar kondromalazi ile obezite, infrapatellar yağ yastıkçığı hacmi (İNFPYYH) ve popliteal arterdamar duvar kalınlığı arasında ilişkiyi değerlendirmek ve karşılaştırmaktır.Bu çalışmaya, farklı derecelerdeki 54'ü erkek 80'i kadın toplam 134 patellar kondromalazi olgusu ve 54'ü erkek, 67'si kadın toplam 121 normal olgu dahil edildi. Olgular cinsiyet, yaş, vücut yüzey alanı (VYA), vücut kitle indeksi (VKİ) ve patellar kondromalazi sınıflamasına göre gruplandırıldı. Bütün ölçümler3T MR cihazında gerçekleştirildi. Kıkırdak hacmi ve infrapatellar yağ yastığı hacmi için sagittal planda sırasıyla DESS ve DIXON sekansları kullanıldı. Damar duvar kalınlığını değerlendirmede, puls tetikleyici aksiyel proton dansitegörüntüleri kullanıldı. Patellar kıkırdak, modifiye Outerbridge sınıflamasına göre derecelendirildi ve kıkırdak volüm ile VKİ, VYA, İNPYYH ve damar duvar kalınlığı arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi.Damar duvar kalınlığı ile kıkırdak defekt prevalansı ve İNPYYH arasında bağımsız bir ilişki saptandı (p?0,001). Buna ilaveten, VKİ ile İNPYYH arasında da anlamlı ilişki bulundu. Fakat farklı kondromalazi grupları arasında İNFYYH fark bulunamamadı. İNPYYH değerlerini VKİ ve VYA değerlerine tek tek oranladığımızda, kontrol ve ileri kondrolmalazi grupları arasında pozitifkorelasyon bulundu (p?0,001).Bu çalışma, obezite, İPYYH, PAİMK ve kıkırdak hacmi ile ilişkiyigösterdiği gibi, obezite ile ilişkili inflamatuar mediatörlerin kondromalazinin başlangıcında ve ilerlemesinde altı çizilecek potansiyel önemini vurgulamaktadır. Bu noktadan hareketle patellar kondromalazi önlenmesi ve daha etkin tedavisi için bu potansiyel döngünün anlaşılması önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Understanding the pathophysiology of chondromalacia patella can play an important role in both preventing and developping new treatment strategies of this disease which is an important public health issue. The purpose of this study is to evaluate and compare the relationship of patellar chondormalacia with obesity, infrapatellar fat pad volume (IFP) and popliteal artery vessel wall thickness (VWT).134 patients with different degree of patellar chondromalacia (54 male 80 female) and 121 normal controls (54 male 67 female) were included in this study. Subjects were grouped according to their gender, age, body surface area (BSA), body mass index (BMI) and patellar chondromalacia classification. All measurement were completed with a 3T MR scanner. Articular cartilage and IFP were measured in sagital plane using DESS and DIXON sequences, respectively. Puls triggered axial proton density images were used for the assesment of the VWT. Patellar cartilage was graded using modified outerbridge classification, and the relation between cartilage volume and BMI, BSA, IFP, VWT was statistically assessed.VWT showed an independent association with the prevalence of cartilage defects and IFP volumes (p?0,001). Furthermore, there was an association between BMI and IFP volumes (p?0,001). However no differences were observed between IFP volume and different chondromalacia groups. When IFP measurements were corrected using individual BMI and BSA values, a positive correlation was found between control and advanced chondromalacia groups (p?0,001).This study provides information on the relationship between obesity, IFP volume, popliteal artery VWT and cartilage volume, and also highlights the potential of important obesity-related inflammatory products in its initiation and progression. It may be important to recognize this potential circle in order to develop more effective treatments and inhibit the progression of chondromalacia.