Ratlarda glokom modelinde sistemik ve/veya intravitreal rosuvastatin uygulamasının retinal ganglion hücreleri üzerine nöroprotektif etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of neuroprotective effect of systemic and/or intravitreal rosuvastatin administration in rat glaucoma model
  1. Tez No: 316732
  2. Yazar: METİN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERATİ HASANREİSOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Ratlarda glokom modelinde sistemik ve/veya intravitreal rosuvastatin uygulamasının nöroprotektif etkisinin değerlendirilmesi.Metod: 30 adet Long-Evans cinsi ratın 60 gözü çalışmaya dahil edildi. Kronik oküler hipertansiyon modeli ratların sağ gözlerinde episkleral ven koterizasyonu (EVK) yolu ile oluşturuldu (30 göz). Ratların diğer gözleri kontrol grubu olarak alındı. Ratlar; grup 1 (1mg/kg/gün oral rosuvastatin), grup 2 (intravitreal rosuvastatin), grup 3 (oral+intravitreal rosuvastatin), grup 4 (intravitreal sham) ve grup 5 (sadece glokom modeli) olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Tüm gruplarda EVK öncesi ve sonrası Tonopen (Medtronic Solan, FL, USA) ile göz içi basınç (GİB) değerleri ölçüldü. RGH morfoloji ve sayısı Hematoksilen-Eosin, apoptozise uğrayan RGH oranları TUNEL boyama ile değerlendirildi. Gruplar arası RGH sayı farkları istatistiksel olarak Mann-Whitney-U testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study was to evaluate the neuroprotective effect of rosuvastatin, in a rat experimental glaucoma model.Methods: Chronic ocular hypertension was induced in right eyes of Long Evans rats (n=60) by cauterization of three episcleral veins. Left eyes were defined as control group. Rats were divided into five groups; group 1 (1mg/kg/day oral rosuvastatin), group 2 (intravitreal rosuvastatin), group 3 (oral+intravitreal rosuvastatin), grup 4 (intravitreal sham) and group 5 (only glaucoma model). Animals were examined for changes in IOP by a TonoPen(Medtronic Solan, FL, USA). Rats were sacrificed at day 14. Total cell number was assessed by histopathological analysis.