Eksudatif tip yaşa bağlı makula dejenerasyonuna bağlı koroid neovaskülarizasyonunun tedavisinde intravitreal anti-VEGF uygulamalarının sonuçları ve komplikasyonları
Long term results of anti-VEGF therapy in subfoveal choroidal neovascularization due to age related macular degeneration
- Tez No: 316733
- Danışmanlar: PROF. ŞENGÜL ÖZDEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada eksudatif tip yaşa bağlı makula dejenerasyonuna bağlı koroid neovaskülarizasyonunun tedavisinde en güncel ve etkin tedavi olduğu düşünülen intravitreal anti-VEGF uygulamalarının klinik sonuçlarını ve tedaviye bağlı gelişen komplikasyonları belirlemek amaçlanmıştır. Ayrıca buna ek olarak cevapsızlık oranı, PED'li hastaların anti-VEGF cevabı, RPE yırtığı gelişim oranı ve yırtık gelişimi için predispozan faktörleri bulmak amaçlandı. Çalışma retrospektif olarak 197 hastanın (226 göz) dosya kayıtları incelenerek yürütüldü. Çalışmaya 2007-2012 tarihleri arasında retina kliniğimizde eksudatif YBMD tanısı almış ve intravitreal ranibizumab ve/veya bevacizumab uygulanmış , 50 yaş ve üzerindeki, ve çalışmaya dahil edilme süresinden önce eksudatif tip YBMD için herhangi bir tedavi almamış olan hastalar dahil edildi. Hastaların ortalama takip süreleri, toplam enjeksiyon sayıları (ranibizumab, bevacizumab, FDT ile kombine anti-VEGF tedavi, steroid ile kombine anti-VEGF tedavi) tedavi aralıkları, takip sürelerine göre 3.ay, 6-9.ay, 10-18.ay, 19-30.ay, 31-42.ay, 43-54 ay, 55-60 ay görme keskinliği ve OKT bulguları başlangıçtaki bulgularla karşılaştırıldı. Anti-VEGF tedaviye cevapsızlık oranı, PED'li hastaların oranı ve bu iki grupla ilişkili klinik sonuçlar ve demografik özellikler irdelendi. Başlangıç ile 3.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the long term results of anti-VEGF therapy in subfoveal choroidal neovascularization due to age related macular degeneration.The medical records of 226 eyes with neovascular AMD treated with intravitreal anti VEGFs (bevacizumab or ranibizumab) were retrospectively analyzed.The visual and anatomical (OCT) prognosis of the cases and complication rates after treatment were determined. Inclusion criteria were new-onset neovascular AMD with minimum follow-up of 6 months. Visual results at beginning, after loading with anti-VEGF injections , and at last visit; anatomical results; santral foveal thickness and PED dimensions and changes during treatment were determined.Rate of CNV with PED among all NAMD, types of PED, rate of non-responders and baseline characteristics, rate of RPE tear formation in CNV with PED and rate of non responders in CNV with PED were also determined.Visual acuities were examined with ETDRS and Snellen charts and converted to logMAR units.