Üretra darlıklarının tedavisinde lazer ve üretrotomi intern (soğuk bıçak) sonuçlarının karşılaştırılması.
Laser therapy versus cold knife urethrotomy in urethral stricture.
  1. Tez No: 31674
  2. Yazar: MEHMET LÜTFİ TAHMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FUAT PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET GATA Üroloji ABD. polikliniğine 1992 - 1995 arasında üretra darlığı nedeni ile başvuran 3 0 erkek hasta bu prospektif çalışmada yer aldı.Hastalar üç gruba ayrıldılar. 1. ve 3. grup tedavi sonrası başarı açısından aynı risk faktörlerine sahip olanlardan randomize olarak seçildi.2.grup ise daha zor tedavi edilebilecek nüks şansı yüksek hastalar dan oluştu. 1. gruptaki 10 hastaya optik endoskopik üretrotomi ( saat 12' den soğuk bıçakla insizyon ) ve Nd-YAG lazer uygulaması ; 2.gruptakilere sidefiring lif ile near-contact tedavi ile lazer üretrotomi (saat 12 ve bazı vakalarda 6 'dan) ; üçüncü gruptaki hastalara yalnız soğuk bıçakla üretrotomi intern uygulandı. 9-45 aylık takip sonuçları analiz edildi. Her üç grupta başarı oranı 1. yılda eşitsede 2. ve 3. yıllar da lazer uygulaması yapılan hastalarda daha iyi sonuçlar alın di. Bu çalışmada near-contact tedavi ile uzun ve sık tekrarla yan olguların lazer tedavi şansı olduğu ve lazerin uygun teknik ile nüksü geciktirdiği gözlendi. ANAHTAR KELİMELER: ÜRETRA DARLI?I, ÜRETROTOMİ, LAZER. -45-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LASER THERAPY VERSUS COLD KNIFE URETHROTOMY IN URETHRAL STRICTURE 30 patients with urethral stricture who attended to GMMA Urology Department outpatient clinic between January 1992 and January 1995 were included in this prospective study. They were diveded into three groups. Group I and III were selected from among patients with the same risk factors effecting the observed treatment results. In group II, there were patients with urethral stricture difficult to treat or high recurrence rate. 10 patients in group I underwent direct- vision endoscopic urethrotomy ( cold-knife incision at 12 o'clock) plus Nd-YAG laser ;10 patients in group II underwent urethrotomy with near-contact laser therapy and sidefiring fiber ( at 12 o'clock and at 6 in selected cases ) and 10 patients in group III underwent direct -vision urethrotomy only with cold-knife incision. The results obtained were analyzed and although there was no difference between the results obtained in one-year follow-up period, results obtained with laser therapy fairly better than the results obtained from cold-knife incision only in second and third year follow-up period. We observed that near- contact therapy with sidefiring fibre could be used for laser vaporization of recurrent, long- length stricture and laser beam with appropriate technic prevent stricture from recurrence. KEY WORDS: URETHRAL STRICTURE, URETHROTOMY, LASER. -46-