Dahili yoğun bakım ünitesinde sepsis ve septik şok hastalarında mortaliteyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Factors that affect the mortality of patients in intensive care unit who has sepsis and septic shock
  1. Tez No: 316790
  2. Yazar: MEHMET BARAN BALCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT KARAKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETGİRİŞ: Sepsis ve septik şok Yoğun Bakım Ünitesinde (YBÜ) sık rastlanılan ve yüksek mortalitesi olan klinik tablolardır. Çalışmamızda sepsis ve septik şokta mortaliteyi etkileyen faktörleri araştırılmıştır.YÖNTEM VE GEREÇLER: Çalışma Aralık 2010 ile Haziran 2012 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili YBÜ'ine sepsis ve septik şok tanısıyla yatmış toplam 141 hastanın dosyalarının retrospektif olarak incelenmesiyle yapılmıştır. Hastalarda pro-BNP, CRP, trombosit, APACHE ll skoru, SOFA skoru, yoğun bakım yatış süreleri, dirençli enfeksiyon varlığı ile mortalite arasında ilişki araştırılmıştır.BULGULAR: Çalışmaya ortalama yaşları 66.8±17.9 yıl olan, 74 (%52.5) erkek, 67 (%47.5) kadın olmak üzere 141 hasta alınmıştır. 69 (%48.9) hasta YBÜ'den taburcu olabilmişken, 72 (%51.1) hasta ex olmuştur. 34 (%24.1) hastada dirençli enfeksiyon saptanmıştır. Hastaların SOFA skoru ortalama 9.16±3.16, APACHE-ll skoru ortalama 24.9±7.83, ortalama yoğun bakım yatış süreleri 8.44±11.61 gün olarak tespit edilmiştir. APACHE ll skoru 24.5 ve üzerinde olan, SOFA skoru 8.5 ve üzerinde olan, pro BNP değeri 7241 ng/L ve üzerinde olan, CRP değeri 96.5 mg/dL ve üzerinde olan hastalarda mortalitenin anlamlı ölçüde arttığı gösterilmiştir. İnvaziv mekanik ventilasyon (IMV) uygulanan hastalarda mortalite non-invaziv mekanik ventilasyon (NIMV) uygulananlara kıyasla daha fazla olarak saptanmıştır (OR:8.44). Septik şok hastalarında da mortalite sepsis hastalarına göre daha olarak bulunmuştur (OR:7.46).SONUÇ: YBÜ'de yatan sepsis ve/yada septik şoklu hastalarda APACHE II skorunda artış, SOFA skorunda artış, pro BNP artışı, CRP artışı, septik şok, dirençli enfeksiyon ve düşük trombosit sayısının mortaliteyi arttırdığı saptanmıştır. Yoğun bakım yatış süresiyle mortalite arasında ilişki ise gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
IntroductionSepsis and septic shock frequently seen clinical conditions in ICU (Intensive Care Unit), with high mortality. In our study, we investigated factors associated with mortality in sepsis and septic shock.Material and Methods:This study designed as retrospective analysis of 141 patients with the diagnosis of sepsis and septic shock in ICU between December 2010 and June 2012 .Sepsis and septic shock patients were divided into two groups,then we investigated the relationship between mortality and pro-BNP, CRP, platelets, APACHE-II score, SOFA score, length of stay in intensive care unit , and the presence of resistant infectionsResults:In the study included 141 patients 74 (52.5%) of them were male and 67 (47.5%) of them were women. The mean age was 66.8 (± 17.9). 69 (48.9%) patients were discharged from the intensive care unit, 72 (51.1%) patients accepted as exitus.The number of patients who developed resistant infections in the intensive care unit was 34 (24.1%) . The patients mean SOFA score 9.16 (± 3.16), mean APACHE II score 24,9 (± 7.83) were found. The average length of stay in intensive care unit was 8.44 (± 11.61) days.According to the ROC curve analysis, patients with APACHE II score 24.5 and above, and pro BNP over 7241, CRP and SOFA scores were above 96.5 and 8.5, significantly increased mortality was found .Mortality rates among patients undergoing invasive mechanical ventilation was higher than to non-invasive mechanical ventilation (odds ratio: 8.44) like the prognosis of patients with septic shock compared with sepsis patients .(odds ratio: 7:46).Conclusion:The factors that affect mortality in patients hospitalized in intensive care unit are increase in pro BNP and APACHE 2 score, SOFA score, CRP , being in septic shock and a having resistant infection . Our study dıd not demonstrate an association between platelet count and hospital admittance