Yaygın gelişimsel bozukluğu olan çocuklarda sorunlu yeme davranışları
Problem eating behaviors in children with pervasive developmental disorder
  1. Tez No: 316791
  2. Yazar: AZAD ASAFOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETGiriş: Yaygın gelişimsel bozukluklar (YGB), hayatın ilk yıllarında kendisini dil ve sosyal gelişimde gerilik, kognitif gelişimde farklılık ve kayıplarla kendini gösteren nörogelişimsel bozukluklardır. YGB, çocuğun yaşamının tüm alanlarını etkiler. Bunların en önemlilerinden birisi de yeme davranışıdır. YGB sürecinde sorunlu yeme davranışı üzerine kısıtlı sayıda çalışma vardır ve ülkemizde bununla ilgili çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada amacımız YGB olan çocuklarda sorunlu yeme davranışı ve ilgili risk etkenlerini araştırmaktı.Yöntem: Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÇocukPsikiyatrisi Anabilim Dalı Ayaktan Tedavi Ünitesine 1 Ocak 2012-1 Temmuz 2012 tarihleri arasında getirilen YGB `u olan hastalar (n=32) araştırma örneklemini oluşturmuştur. Karşılaştırma için sağlıklı çocuklardan (n=35) oluşan bir grup kullanılmıştır.Araştırmacılar tarafından hazırlanmış olan yarı yapılandırılmış görüşme formu ve ölçekler kullanılarak hastaların demografik ve klinik özellikleri hakkında bilgi toplanmıştır.Bulgular: YGB grubu anlamlı olarak daha fazla sorunlu yeme davranışları belirtiyordu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT (İngilizce Özet)Background: Pervasive developmental disorder (PDD) is a group ofneurodevelopmental disorders manifesting themselves during the first years of life with impairment and deviance in social, communicative and cognitive development. PDD affects all areas of the child?s life. One of the most important issues is eatingproblem. There are limited number of studies about eating problems in children with PDD and up to date no study is published in our country on this subject. The objective of our study is to investigate the problematic eating behaviors which are reported by the families and to elucidate its risk factors.Method: Children with PDD (n=32) who applied to Marmara University Education and Training Hospital Child and Adolescent Psychiatry Department Outpatient Unit between 1st January 2012 and 1st July 2012; and healthy controls (n=35) were assessed about their eating behaviors. The semi-structered interview form prepared by researchers and clinic evaluation scales were used to obtain information about clinical and demographic characteristics of the patients and controls.Results: The children with PDD were indicating more eating problems than healthy controls.