Psikiyatri polikliniğine başvuran ve ağrı yakınması olan kişilerde çocukluk çağı travması varlığı
Childhood trauma presence in people consulting to psychiatric outpatient clinic with pain complaint
- Tez No: 316807
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAAN KORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖzetGiriş: Tıbbi olarak açıklanabilen ya da açıklanamayan fiziksel belirtilerin bir kısmının çocukluk çağı kötü muamele-bakım ile ilişkilendirilmesi son yıllarda daha çok üzerinde durulan konulardan olmuştur. Pelvik ağrı, bel ağrısı, yüzde ağrı ve baş ağrısı gibi kronik ağrıların çocukluk çağındaki travmatik yaşantılarla ilişkili olduğu gözlenmiştir. Çocukluk çağı istismarı olanlarda, olmayanlara göre ağrı yakınması dışında gastrointestinal, solunum yolu belirtileri, jinekolojik problemler, nörolojik belirtiler ve genel fiziksel belirtilerin daha fazla olduğuna dikkat çekilmektedir. Buna ek olarak, çocukluk çağı istismarı yaşayanların daha ağır belirtileri olduğu, tıbbi kaynakları daha fazla tükettikleri ve cerrahi işlemlerden daha fazla geçtikleri bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı psikiyatri polikliniğine başvuran ve ağrı yakınması ön planda olan kişilerde çocukluk çağı travmasının varlığını araştırmak idi.Yöntem ve Gereç: Ağrı yakınması ön planda olarak (olgu grubu, n=89) ya da ağrı yakınması olmaksızın (kontrol grubu, n=81), Ekim 2011-Aralık 2011 tarihleri arasında, Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran 18 yaşından büyük toplam 170 gönüllü hasta çalışmaya alınmıştır. Yüz yüze yapılan bir görüşmede yarı yapılandırılmış bir görüşme formu ve geçmiş hasta kayıtları kullanılarak hastaların sosyodemografik bilgileri, tedavi ve alışkanlık bilgileri, ağrı yakınmaları varsa ağrının özellikleri ve çocukluk çağında taciz öyküsü varsa taciz özellikleri ve tanıları tespit edilmiştir. Görüşme sonrasında hastalar VAS, HAD, SDQ_20 ve CTQ_28 ölçekleri doldurmuştur.Bulgular: Toplam hastaların %13,5'i (n=23) çocukluk çağı taciz öyküsü bildirdi. Olgu grubundaki taciz öykülü hastalar (n=16); daha erken yaşta, daha uzun süre ve daha çok aile bireyleri tarafından tacize uğradıklarını bildirdiler. Aynı zamanda olgu grubundaki hastalar kontrol grubundaki hastalara göre tüm ölçeklerden daha yüksek puan aldılar. Ancak CTQ_28 cinsel taciz alt ölçeği hariç HAD ve alt ölçekler, SDQ_20 ve CTQ_28 ve alt ölçekler açısından bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı.Sonuçlar: Kronik ağrı yakınması olan hastaların geçmişlerinde daha fazla çocukluk çağı travmaları bulunmaktadır. Bir bireyin, çocukluk çağında çok küçük yaşlardan itibaren, uzun süreli ve özellikle de güvendikleri aile bireylerinden ya da tanıdıklarından tacize ve/veya ihmale uğraması, yetişkinliğinde daha fazla kronik ağrı yakınmalarının olmasına neden olur. Bu sonucumuz literatürde bildirilen sonuçlarla uyumludur.
Özet (Çeviri)
AbstractBackground: The association between childhood trauma and explainable or not explainable physical symptoms has been an issue of great interest in the recent years. Chronic pains like pelvic, back and facial pain and headache have been observed in association with adverse childhood events. Attention is called to the fact that people with adverse childhood events, beside chronic pain, suffer more gastrointestinal, respiratory and neural system symptoms and gynaecologic problems than people who have no adverse childhood event. Beside this, has been reported that people with adverse childhood events have more severe symptoms, consume more medical resources and go thru more surgical procedures. The objective of this study was to research the incidence of childhood trauma in out clinic psychiatric patients with chronic pain symptoms.Methods: A total of 170 consecutive volunteer patients who applied to Marmara University Training and Research Hospital Department of Psychiatry between October 2011 and December 2011, older than 18 years, either with chronic pain symptoms (case group, n=89) or without any chronic pain symptom (control group, n=81) are included to the study. With the help of a semi-structured interview and past clinic records have been gained data about patient?s sociodemographic attributes, medical treatment and addiction, characteristics of pain if any is present, characteristics of abuse if any has been in childhood and psychiatric diagnosis. After the interview patients have filled VAS, HAD, SDQ_20 and CTQ_28.Results: 13,5% (n=23) of all patients reported childhood abuse. Among the case group, abuse victims (n=16) reported that have been abused at earlier age, in a more prolonged period and mostly by family members. At the same time the patients in the case group gained higher scores from all questionnaires; but except for the CTQ_28 sexual abuse subscale the difference was statistically significant for HAD and subscales, SDQ_20 and CTQ_28 and subscales.Conclusion: There are more adverse childhood experiences in histories of patients who complaint of chronic pain. To a person, the abuse and/or neglect in earlier ages, for a long period of time and especially by persons who they trust like family members or relatives, cause to more complaints about chronic pain in adulthood. This result is match with results reported in literature.