Çocuklarda kontrast madde sonrası oluşan böbrek hasarının erken tanısında sistatin C, NGAL, NAG/kreatinin düzeyleri ve vücut kompozisyonu ile ilişkisi
Diagnosis of contrast induced nephropathy using cystatin-C, NGAL and NAG/creatinine ratio in children and association of cin with body composition
- Tez No: 316809
- Danışmanlar: PROF. DR. HARİKA ALPAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETAmaç: Kontrast madde ilişkili nefrotoksisite, radyokontrast madde uygulamasından sonra glomerul filtrasyon hızınının (GFH) azalması olarak tanımlanmaktadır. Çalışmamızda, çocuklarda, kontrast madde uygulaması sonrasında oluşan nefrotoksisitenin, değişik biyokimyasal belirteçler kullanılarak saptanması ve anjiografi öncesi biyoimpedans yöntemiyle belirlenen vücut kompozisyonunun, nefrotoksisite ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Gereç-Yöntem: Dr Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Bölümü'nde elektif anjiyografi yapılan 3-19 yaşları arasında 91 hasta ve M.Ü.T.F. genel pediatri polikliniğinden seçilen 50 sağlıklı kontrol olgusu çalışmaya alındı. Kontrol olgularından bir kez, hastalardan kontrast madde uygulamasından önce ve 6, 12, 24 saat sonra kan ve idrar örnekleri alındı. Kanda kan üre azotu (BUN), kreatinin, sistatin C, sodyum, nötrofil gelatinase-associated lipocalin (NGAL), idrar örneklerinden de N-asetil ß glukozaminidaz (NAG) ve kreatinin düzeyleri bakıldı, NAG, aynı idrardaki kreatinin ile oranlandı. Schwartz formülü kullanılarak tahmini glomeruler filtrasyon hızları (t-GFH) hesaplandı. Tüm olgulara vücut kompozisyonu analizi (VKA) yapıldı.Bulgular: Hasta grubunun 40'ı erkek (%44), 51'i kız (%56), kontrol olgularının 16'sı erkek (%32), 34'ü kız (%68) idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTContrast induced nephrotoxicity (CIN) is defined as a reduction of glomerular filtration rate after radiocontrast media (RM) administration. The purpose of our study was to investigate various biochemical markers for early detection of CIN by various biochemical markers and the relationship between those markers and body composition determined by bioimpedance method before angiography.The study included 91 patients aged 3-19 years (mean±SD: 8.7±4.29) who had undergone elective cardiac angiography in Dr Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital, Department of Pediatric Cardiology and 50 healthy age-sex matched controls (mean age±SD: 9.49±3.85). In patients blood and urine samples were collected before and at 6, 12, 24 hours after RM administration and in control cases were taken once. Blood urea nitrogen (BUN), creatinine, cystatin C, sodium, and neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) were measured in blood and urinary N-acetyl ß glucosaminidase (NAG) activity and creatinine were measured in urine. Estimated glomerular filtration rates (e-GFR) were calculated by using Schwartz Formula. Body composition monitoring (BCM) analysis was performed in all cases.Serum sodium, NGAL and urinary NAG/creatinine ratio were significantly different between the patients and the controls There were no differences in BUN, creatinine and cystatin C levels.The blood and urine samples at baseline and at 6, 12, 24 hours after RM administration were consecutively evaluated in 85 patients who completed measurements.