Ozonun farklı restoratif materyallerin mine ve dentine bağlanma dayanımı üzerine etkisi
The effect of ozone on bond strength of different restorative materials to enamel and dentin
  1. Tez No: 316810
  2. Yazar: GÜL DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MÜJDECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı dört farklı restoratif materyalin (Filtek Supreme XT, Filtek Silorane, Dyract Extra ve Alpha-Fill) mine ve dentine makaslama bağlanma dayanımları üzerine iki farklı sürede uygulanan ozon tedavisinin ve ozon tedavisini takiben redüktan solüsyon uygulamasının etkisini in vitro olarak incelemektir.Çalışmamızda 400 adet çürüksüz insan molar dişi kullanıldı. Mine ve dentin gruplarını oluşturmak üzere rastgele 2 gruba ayrılan dişlerde, düz mine ve dentin yüzeyleri oluşturuldu. Her bir grup da kendi arasında 5 alt gruba ayrılarak, Grup 1'e 20 s ozon uygulaması, Grup 2'ye 20 s ozon + reduktan solüsyon uygulaması, Grup 3'e 80 s ozon uygulaması, Grup 4' e 80 s ozon + reduktan solüsyon uygulaması yapıldı. Grup 5'e ise kontrol grubunu oluşturması amacıyla hiçbir işlem uygulanmadı. Her bir alt grup da daha sonra, kendi arasında 4 alt gruba ayrıldı ve seçilen 4 farklı restoratif materyal ile üretici tavsiyesine göre restore edildi. Makaslama bağlanma dayanımlarının elde edilebilmesi amacıyla örnekler dakikada 0,5 mm çapraz hız uygulanan Instron cihazında makaslama testine maruz bırakıldı. Elde edilen değerler MPa cinsinden kaydedildi. Oluşan başarısızlık yüzeyleri, stereomikroskopta incelenerek başarısızlık tipleri tespit edildi. Mine ve dentin üzerine iki farklı sürede uygulanan ozon tedavisinin ve ozon tedavisini takiben redüktan solüsyon uygulamasının etkisini incelemek amacıyla örnekler, SEM' de incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe purpose of this study is to investigate the effect of ozone treatment for two different exposure time solely and followed by reductant solution in vitro on the enamel and dentin shear bond strength of four different restorative material (Filtek Supreme XT, Filtek Silorane, Dyract Extra ve Alpha-Fill).In our study 400 human healthy molar teeth were used. The teeth were randomly assigned into enamel and dentin groups and corresponding smooth surfaces were achieved. Each group was subsequently divided into five subgroups: the teeth in consecutive subgroups were exposed to 20 s of ozone, 20 s of ozone followed by reductant solution, 80 s of ozone and 80 s of ozone followed by reductant solution, respectively. The fifth subgroups were assigned as control group. Then each tooth in the subgroups were randomly selected for restoration with one of four different restorative material. In order to measure the shear bonding forces, samples were tested with Instron device (0,5 mm/min cross speed). Results were recorded as MPa. Then the fractured surfaces were analyzed with stereomicroscope in order to determine the type of failure. Finally, the tooth samples within each group were evaluated with SEM and the effect of ozone and reductant solution on the bond strength were assessed.