Akdeniz Antalya körfezi'nde avlanan barbunya (mullus barbatus, linnaeus, 1758), kefal (mugil cephalus, linnaeus, 1758) ve yeşil kaplan karidesi (panaeus semisulcatus, de haan, 1844) türlerinde bazı ağır metal düzeylerinin belirlenmesi
Determination of some heavy metal levels of red mullet (mullus barbatus, linnaeus, 1758), grey mullet (mugil cephalus, linnaeus, 1758) and green tiger prawn (panaeus semisulcatus, de haan, 1844) species caught in the gulf of Antalya mediterranean sea
- Tez No: 316818
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER YARSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Public Health, Aquatic Products, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmada 35 Barbunya (Mullus barbatus), 35 Kefal (Mugil cephalus) ve 35 Yeşil Kaplan Karidesi (Panaeus semisulcatus) toplam 105 kas dokusu örneklerindeki Pb, Hg, Cd, Zn ve Cu ağır metallerinin düzeyleri belirlenmiştir. Eylül 2011 ve Mart 2012 tarihleri arasında toplanan balık ve karides örneklerinde ağır metal analizleri ICP-OES (İndüktif Eşleşmiş Plazma-Optik Emisyon Spektrometresi) kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonucu, kas dokuları ağır metal düzeyleri deniz ürünleri türlerine göre; ortalama değerler sırasıyla Barbunya (Mullus barbatus) için Pb (0,290±0,137mg/kg), Hg (0±0 mg/kg), Cd (0,017±0,027 mg/kg), Zn (5,639±1,581 mg/kg), Cu (1,639±1,024 mg/kg), Kefal (Mugil cephalus) için Pb (0,224±0,119 mg/kg), Hg (0±0 mg/kg), Cd (0,015±0,013 mg/kg), Zn (7,664±2,288 mg/kg), Cu (1,330±0,824 mg/kg), Yeşil Kaplan Karidesi (Panaeus semisulcatus) için ise Pb (0,245±0,163 mg/kg), Hg (0±0 mg/kg), Cd (0,043±0,049 mg/kg), Zn (13,330±3,337 mg/kg), Cu (5,154±2,091 mg/kg) olarak belirlenmiştir.Antalya Körfezi'nde avlanan Barbunya balığı (Mullus barbatus), Kefal balığı (Mugil cephalus) ve Yeşil Kaplan Karidesi (Panaeus semisulcatus)'ne ait örneklerde belirlenen Pb, Hg, Cd, Zn ve Cu ağır metal düzeyleri yasal limitlerinin altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study 35 Red Mullet (Mullus barbatus), 35 Grey Mullet (Mugil cephalus) and 35 Green Tiger Prawn (Panaeus semisulcatus) total 105 sample of muscle tissues Pb, Hg, Cd, Zn and Cu heavy metal levels were determined. The fish and prawn samples which collected between September 2011 and March 2012 were analyzed by using ICP-OES (Inductively Coupled Plazma-Optic Emission Spectrophotometer). The result of the analysis, heavy metal levels of muscle tissues respectively average values according to the seefood species were determined as Pb (0,290±0,137mg/kg), Hg (0±0 mg/kg), Cd (0,017±0,027 mg/kg), Zn (5,639±1,581 mg/kg), Cu (1,639±1,024 mg/kg) for Red Mullet (Mullus barbatus), Pb (0,224±0,119 mg/kg), Hg (0±0 mg/kg), Cd (0,015±0,013 mg/kg), Zn (7,664±2,288 mg/kg), Cu (1,330±0,824 mg/kg) for Grey Mullet (Mugil cephalus), Pb (0,245±0,163 mg/kg), Hg (0±0 mg/kg), Cd (0,043±0,049 mg/kg), Zn (13,330±3,337 mg/kg), Cu (5,154±2,091 mg/kg) for Green Tiger Prawn (Panaeus semisulcatus). Determined Pb, Hg, Cd, Zn and Cu levels of Red Mullet (Mullus barbatus, Linnaeus, 1758), Grey Mullet (Mugil cephalus, Linnaeus, 1758) and Green Tiger Prawn (Panaeus semisulcatus, De Haan, 1844) Caught in the Gulf of Antalya Mediterranean Sea were below the legal limits.