Hipoalerjenik protez kaide materyallerinin yüzey özelliklerinin ve bakteri tutunumlarının ın-vitro değerlendirilmes
In-vitro assessment of surface characteristics and bacterial adhesion of hypoallergenic prosthesis base materials
- Tez No: 316817
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Günümüzde, metilmetakrilat (MMA) artık monomerinin neden olduğu alerjik reaksiyonları minimuma indirgeyebilmek için MMA yerine; diüretan dimetakrilat, poliüretan, polietilentereftalat ve polibütilentereftalat içeren, Polimetilmetakrilat (PMMA)'a alternatif olarak geliştirilen, farklı polimerizasyon tipleri bulunan hipoalerjenik protez kaide materyalleri üretilmiştir. Yeni üretilen materyallerin bakteriyel adezyona yatkınlığının değerlendirilmesi oral sağlığın idamesi açısından son derece önemlidir.İn-vitro çalışmamızda; günümüzde sıkça kullanılan konvansiyonel ısı ile polimerize olan (QC 20) ve mikrodalga ile polimerize olan (Acron MC) rezin materyalleri ile 3 farklı hipoalerjenik protez kaide materyallerine (Puran HC, Alldent Sinomer ve Polyan) oral streptokoklardan S. mutans ve S. sanguis'un başlangıç adezyonunun değerlendirilmesi ve yüzey pürüzlülüğü ile hidrofobisite gibi materyal yüzey özelliklerinin mikrobiyal adezyona etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Adezyonun fizikokimyasal mekanizmasının değerlendirilmesinde, materyal yüzey özelliklerinin yanında bakterilerin de yüzey özellikleri incelenmiştir. Araştırmamızın biyolojik önemini artırmak amacıyla; streptokokal adezyon yapay tükürük ile kaplanmış örnekler ve tükürükle kaplanmamış örnekler üzerinde gerçekleştirilmiş ve yapılan karşılaştırma sonucu pelikılın etkisinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca her materyalin alçıya karşı hazırlanan pürüzlü ve cama karşı hazırlanan parlak örnekleri ile yüzey pürüzlülüğünün bakteriyel adezyona etkisi araştırılmıştır. Bütün gruplardaki örneklerin, 3 farklı polaritedeki likit ile ölçülen temas açıları kullanılarak ?van Oss Asit-Baz? formülü ile serbest yüzey enerjileri (SFE) ve komponentleri hesaplanmıştır. Bu parametreler dahilinde kaide materyallerinin başlangıç bakteri adezyonlarında ortaya çıkan farklılıklar, akridin turuncusu ile boyanan örneklerin, floresan mikroskobu ile alınan fotoğrafları üzerinden yapılan sayım sonuçlarına göre tespit edilerek değerlendirilmiştir. Ayrıca SEM görüntüleri de çalışmayı desteklemek amacıyla kullanılmıştır.Araştırmamızda elde edilen veriler normal dağılım göstermediği ve varyanslar homojenlik varsayımı sağlamadığı için parametrik olmayan istatistiksel test yöntemleri kullanılmıştır. İkili karşılaştırmalarda Mann-Whitney U Analizi, 2'den fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki korelasyon ise ANOVA Variance Analizi ile değerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyi ?=0,05 olarak alınmıştır.Bütün materyallerin pürüzlü ile parlak örnekleri arasında yüzey pürüzlülüğündeki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p0,05).Pelikılın hem pürüzlü hem de parlak örneklerde su temas açısını azalttığı ve materyallere daha hidrofilik yüzey özelliği kazandırmasıyla birlikte, bakteriyel adezyonu da azalttığı saptanmıştır (p0,05).S. mutans'tan daha hidrofobik olduğunu saptadığımız S. sanguis'in yüzeylere adezyonunun daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Hipoalerjenik kaide materyalleri olan Puran HC, Alldent Sinomer ve Polyan ile ayrıca Acron MC'nin konvansiyonel akrilik olan QC 20'den mikrobiyal adezyona genel olarak daha yatkın oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, instead of methyl methacrylate (MMA), hypoallergenic denture base materials with different polymerization types containing diurethandimethacrylate, polyurethane, polyethylene terephthalate and polybutyleneterephthalate being produced in order to minimize allergic reactions caused by residual monomer MMA in the acrylic denture base. Assessment of newly produced materials in terms of bacterial adhesion is of paramount importance for maintaining oral health.In this in-vitro study, initial adhesion of oral streptococcus (S. mutans and S. sanguis) on commonly used conventional resin materials that are polymerized with heat (QC 20) or microwave (Acron MC) and 3 different hypoallergenic denture base materials (Puran HC, Alldent Sinomer and Polyan) was assessed. Effects of material surface characteristics such as; surface roughness and hydrophobicity on microbial adhesion were also evaluated. In order to assess physicochemical mechanism of adhesion, surface characteristics of bacteria were also evaluated along with surface characteristics of the materials. To strengthen biological aspect of the study, streptococcal adhesion was conducted on samples covered with saliva and without saliva and their comparison gave the effect of pellicle. Besides, effect of surface roughness on bacterial adhesion was assessed by comparing rough samples (prepared against stone) and smooth samples (prepared against glass) that were prepared from each material. For all group samples, by using contact angle measurements obtained from liquid with 3 different polarity and by using“van Oss Acid- Base”formula, surface free energy (SFE) and its components were calculated. Considering these parameters, differences between initial bacterial adhesion of base materials were assessed by counting of bacteria in images which were taken with fluorescent microscopy of samples stained with acridine orange. SEM images were also used to support study findings.As our data did not show normal distribution and equal variances not assumed, non-parametric statistical test methods were used in the present study. Mann-Whitney U Analysis was used for pairwise comparisons and Kruskal-Wallis Variance Analysis was used to compare more than 2 independent groups. Correlation between variables was assessed with ANOVA Variance Analysis. Significance level was set at ?=0.05.For all materials, surface roughness difference between rough and smooth samples was statistically significant (p0.05).It was found that pellicle decreased water contact angle on both rough and smooth samples. Also, pellicle gave materials a more hydrophilic surface characteristic and decreased bacterial adhesion (p0.05).S. sanguis, which is found to be more hydrophobic than S. mutans, showed higher surface adhesionthan S.