Deneysel subaraknoid kanama modelinde karnitin'in serebral vazospazm üzerine etkisinin araştırılması
Investigate the effect of carnitine on cerebral vasospasm in an experimental model of subarachnoid hemorrhage
- Tez No: 316846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NAMIK ÖZTANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZETSubaraknoid kanama (SAK) sonrası gelişen vazospazm, etyolojisi ve sonuçları bakımından aydınlatılamamış bir tablodur. Vazospazm oluşumu ile birçok teori üretilmiştir. En çok kabul gören teorilerden bir tanesi, vasküler gerginligin düzenlenmesinde endotel tarafından sentezlenen başlıca vazodilatatör olan NO ve başlıca vazokonstriktör olan ET1arasındaki dengenin ET1 tarafına kayması olarak gösterilmektedir. Oksihemoglobin serbest demir ile birlikte lipid peroksidasyon aktivitesini arttırarak oksijen serbest radikallerinin formasyonunu katalize eder. Buproses endotel hasarı ile sonuçlanır ve intrasellüler kalsiyumun artışına yol açar ve bu da vazokonstriksiyon ile sonuçlanmaktadır. NO, cGMP üreten guanilat siklazın (GS) ana aktivatörü olması nedeniyle hücre içi kalsiyumu düşürerek vazodilatasyon yapmaktadır. Biz de bir antioksidan olan Karnitin'in (ALCAR) vazospazm üzerine etkisini araştırdık. Çalışmamızda ağırlıkları 235-350 gr arasında değişen 35 adet erişkin Wistar cinsi erkek rat kullanıldı. Bu ratlar n=7 olacak şekilde beş gruba ayrıldı. Grup 1 Kontrol grubu, Grup 2 SAK + SF (taşıyıcı solüsyon), Grup 3 SAK + ALCAR 50 mg\kg i.p., Grup 4 SAK + ALCAR 100 mg\kg i.p. ve Grup 5 SAK olarak oluşturuldu. Grup 2, 3, 4 ve 5'teki hayvanların sisterna magnalarına otolog arteriyel kan verilerek SAK meydana getirildi. 0.-12.- 24.- 36.- 48.- 60. ve 72. Saatlerde Grup 2'ye SF, Grup 3'e ALCAR 50 mg\kg ve Grup 4'e ALCAR 100 mg\kg intraperitoneal olarak enjekte edildi. Daha sonra perfüzyon ve fiksasyonu takiben tüm hayvanlara geniş kraniektomi yapılarak beyin, beyincik ve beyin sapları global olarak çıkarıldı. Ardından tüm hayvanların baziler arterlerinden kesitler alınarak bunların 40X büyütmede fotoğrafları çekildi. Bu kesitlerden baziler arter lümen kesit alanları, 76 baziler arter alanları ve duvar kalınlıkları ölçüldü. Elde edilen değerlere, gruplara göre ortalamaları ve gruplar arası farkı incelemek amacı ile Kruskal Wallis testi uygulandı. Baziler arter lümen kesit alanı, SAK oluşturulup ALCAR 50 mg\kg ve ALCAR 100 mg\kg verilen gruplarda sadece SAK oluşturulan ve SAK + SF alan gruba göre anlamlı olarak büyük bulundu (p=0.0408). Baziler arter duvar kalınlığı ise kontrol grubu dışındaki tüm gruplarda artış göstermekteydi (p < 0,05). Tüm bu bulgular ışığında çalışmamızda Karnitin'in deneysel SAK modelinde oluşan vazospazmın çözülmesi üzerinde etkili olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Vasospasm after subaracnoid hemorrhage has not been elucidated absolutely in terms of etiology and consequences. There are a lot of theories about the formation of vasospasm. One of the most widely accepted theory is that, there is a balance with the NO- a main vasodilator which is produced from vascular endothelium and ET1 - a main vasocontrictor originating also from vascular endothelium. Vasospasm develops after disruption of this balance in favor of ET1. Oxyhemoglobin with Fe++ enhances lipid peroxidation and catalyzes the formation of oxygen free radicals. Thisprocess results in endothelial damage and leads to increased intracellular Ca+2 which results in vasoconstriction. NO is a main activator of guanilat cyclase (GC) which produces cGMP and reduces intracellular calcium causing vasodilatation. We investigated the effect of Carnitine (ALCAR) on vasospasm which is an antioxidant. In our study, 35 adult male Wistar rats ranging from 235-350 g were used. Rats were divided into five groups, (n = 7). Group 1 Control Group, Group 2 SAH + saline (carrier solution), Group 3 SAH + ALCAR 50 mg \ kg ip, Group 4 SAH + ALCAR 100 mg \ kg ip and Group 5 pure as SAH group. SAH was created by giving autologous arterial blood to cisterna magna in group 2, 3, 4 and 5. On group 2,3 and 4 the therapotic agent was dministered intraperitoneally in 0 - 12 - 24 - 36 - 48 - 60 and 72 hours. Then all the animals were capitated after perfusion and fixation. A Large craniectomy was performed and brain, cerebellum, and brainstem were -removed globally. Then the photographs of basilar arteries were then with 40X magnification after sections were obtained. İn these sections, basilar artery lumen cross-sectional area, basiler artery areas and wall thickness were measured. The obtained values, were examined with Kruskal-Wallis test. Basilar artery lumen crosssectional area, was found significantly higher in SAH created and treated groups of ALCAR 50 mg \ kg and ALCAR 100 mg \ kg, than pure SAH and SAH + SF groups (p=0.0408). Basilar artery wall thickness was significantly increased in all groups except the control group (p < 0,05). Carnitine in the light of all these findings, is thought to be effective against vasospasm in an experimental SAH model.