Deneysel subaraknoid kanama modelinde intravenöz karnitinin vazospazm sürecine etkisi
The effect of intravenous carnitine on vasospasm process in the experimental subarachnoid hemorrhage model
- Tez No: 618706
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KAMİL ÖGE
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
Subaraknoid kanama (SAK) sonrası görülen serebral vazospazm üzerinde uzun yıllardır çalışılmasına rağmen önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olmaya devam etmektedir. Yaptığımız bu çalışmada, bir çeşit antioksidan olan karnitinin vazospazm sürecine etkisini araştırdık. Bu amaçla hazırlanan çalışmada toplam 20 adet erkek Yeni Zelanda beyaz tavşanı kullanıldı. Bu tavşanlar n=5 olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Grup 1 kontrol, grup 2 karnitin, grup 3 SAK, grup 4 SAK + karnitin grupları olarak oluşturuldu. Grup 3 ve 4' teki hayvanların sisterna magnalarına otolog kan verilerek SAK oluşturuldu. Grup 2 ve Grup 4' teki hayvanlara 0, 24 ve 48. Saatlerde intravenöz karnitin verildi. 72 saat sonra bütün hayvanlar sakrifiye edildi. Perfüzyon-fiksasyon işlemini takiben bütün hayvanların beyinleri çıkarıldı ve +4°C' de muhafaza edildi. Ardından tüm hayvanların baziler arterlerinden eşit aralıklarla 4' er kesit alınarak mikroskop altında inceleme yapıldı. Bu kesitlerden elde edilen fotoğraflarda baziler arter lümen çapları ve duvar kalınlıkları SPOT (Windows Version 4.1) programı kullanılarak ölçüldü. Elde edilen değerlerle grup ortalamalarını karşılaştırmak için Kruskal Wallis; bağımsız iki grubu karşılaştırmak için Mann Whitney U testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Although there is much work on it for years, cerebral vasospasm after subarachnoid hemorrhage (SAH), is stil an important cause of morbidity and mortality. In this study we examined the effects of carnitine, an intrinsic antioxidant, on cerebral vasospasm process. Twenty male New Zealand white rabbits weighing 2500-3500 g were assigned randomly to 1 of 4 groups. Animals in group 1 served as control; group 2 were not subjected to SAH and received intravenous carnitine 3 times; group 3 were subjected to SAH only and group 4 were subjected to SAH and treated with 100 mg/kg intravenous carnitine at 0 24 and 48 hours after SAH. All animals subjected to experimental SAH were euthanized by perfusion-fixation 72 hours after SAH induction. Brains were then removed and stored in fixative +4 degrees overnight. The animals' basilar artery were sectioned from four separate zones and four sections were obtained from each rabbit. Basilar artery luminal section areas and thickness of vessels were measured by using SPOT for Windows Version 4.1 computer programme. Stastistical comparisons were performed using Kruskal-Wallis and Mann Whitney U tests.