Sıçanlarda testis iskemi-reperfüzyon hasarında 3',4'-dihydroxyflavonol'un lipid peroksidasyona etkisi
The effect of 3',4'-dihydroxyflavonol on lipid peroxidation in testes ischemia-reperfusion damage in rat
  1. Tez No: 316859
  2. Yazar: AYSEL DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM MOĞULKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Mevcut çalışmanın amacı sentetik bir flavanoid olan ve daha önceki çalışmalarda kalp ve beyin iskemisinde koruyucu etkilere sahip olduğu belirlenen 3',4'-dihydroxyflavon'un deneysel testis torsiyon-detorsiyonunda lipid peroksidasyona etkisini belirlemekti.Mevcut çalışma Selçuk Üniversitesi Deneysel Araştırma ve Tıp Merkezinden temin edilen 250-260 gr ağırlığında 60 adet erkek Wistar-albino türü erkek sıçan üzerinde gerçekleştirildi. Deney şu şekilde oluşturuldu.1. Kontrol; 2. Sham; 3.720o-4 saat torsiyon; 4. 720o-4 saat torsiyon + 4 saat detorsiyon; 5. 720o-4 saat torsiyon+ DiOHF; 6.720o-4 saat torsiyon + DiOHF + 4 saat detorsiyon; 7. 720o-4 saat torsiyon + 24 saat detorsiyon; 8. 720o-4 saat torsiyon + DiOHF + 24 saat detorsiyon.Deney gruplarında uygulamaların bitiminde anestezi edilen hayvanlardan kardiyak punksiyon ile kan örnekleri ve testis dokuları gerekli analizler yapılmak üzere alındı.
Özet (Çeviri)
The effect of 3',4'-Dihydroxyflavonol on Lipid Peroxidation in Testes Ischemia-Reperfusion Damage in RatThe aim of present study was to determine the effect of 3',4'-dihydroxyflavonol on lipid peroxidation in experimental testis tortion-detortion in rats.This study was performed on the Wistar-albino male rats which weighted as 250-260 gr and in the Experimental Research and Medicine Center of Selcuk University. Experimental groups as follows.1. Control; 2. Sham; 3.720o-4h tortion; 4. 720o-4h tortion + 4h detortion 5. 720o-4h tortion + DiOHF; 6.720o-4h tortion + DiOHF + 4h detortion; 7. 720o-4h tortion + 24h detortion; 8. 720o-4h + DiOHF + 24h detortion.Following the all application, animals were anesthesized and blood samples were taken by cardiac puncture and testis tissue samples were taken by orchidectomy and animals were was killed by anesthesia.