Bir bitki ekstrakt içeriği olan Cynarin'in broyler performansı üzerine etkisi ve yem formunun bu etkideki rolü
The effects of Cynarin - A plant extract ingredient supplementation on broiler performance and the role of feed form on this effect
- Tez No: 316942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ABAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, diyetlerine bir bitki ekstrakt içeriği olan Cynarin ilavesinin broiler performansı, kemik yapısı, bazı kan parametreleri ile sindirim morfolojisi üzerine etkileri ve bu etkide yem formunun rolü incelenmiştir. Araştırmada 480 adet günlük broyler civciv (Ross 308) kullanılmıştır. Her grupta 120 hayvan olacak şekilde 4 eşit gruba ayrılan hayvanlarda çalışma 6 tekrarlı yapılmıştır. Hayvanlara verilen diyetler başlangıç, civciv ve piliç dönemleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Deneme grupları yem formuna göre iki ana gruba ve her ana grup kendi arasında iki alt gruba ayrılmıştır. Bu gruplar; Toz formu (D1), Pelet Formu (D2), Toz formu+Cynarin (0,25 gr /kg) (D3) ve Pelet Formu+Cynarin (0,25 gr/kg) (D4)'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Cynarin ? a plant extract ingredient supplementation on broiler performance, bone structure, some blood parameters, and digestion morphology and the role of feed form on this effect was examined. 480 one day old hatched broiler chicks (Ross 308) were used in the research. The research was repeated 6 times with 4 equal groups with 120 animals in each group. The diets of the animals were prepared individually for each group as starter period, chick period, and chicken period. Trial groups were divided into two different groups depending on the form of the feed and each main group was divided into two subgroups. These groups are; mashr form (D1), pellet form (D2), mash form+Cynarin (0.25 gr/kg) (D3), and pellet form+Cynarin(0.25 gr/kg) (D4). The duration of the trials was 42 days.