Vertikal defektli anterior maksillaya farklı uygulamalar ile yerleştirilen implantlara gelen yüklerin sonlu eleman analizi ile değerlendirilmesi
Finite element analysis of dental implants inserted into the vertically defected anterior maxilla with different prosedures
  1. Tez No: 316941
  2. Yazar: MELİH ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Üst çene ön bölgede alveol kemiğinin dikey yönde ileri derece rezorbe olduğu hastalarda yetersiz kemik yüksekliği, implant uygulamalarını zorlaştırmaktadır. Bu tip vakalarda kısa implantlar kullanılmakta ve kron boylarında artış gözlenmekte böylece yüksek kron/implant oranları oluşabilmektedir. Diğer bir alternatif tedavi şekli ise intraoral veya ekstra oral otojen blok kemik greftleri ile yada sentetik greft materyalleri ile maksillanın yeniden yapılandırılmasıdır. Bu tedavi şeklinin en önemli dezavantajı tedavi süresinin ve maliyetinin artmasıdır.Ayrıca blok greftteki rezorpsiyon ve kaynaşma sorunları, yumuşak doku ile ilgili oluşabilecek komplikasyonlar tedavinin bir diğer zorluğudur.Bu çalışmada amaç farklı implant uzunluklarında platformswitching özelliğine sahip implantların ve standart implantların etrafında oluşan stresleri değerlendirmek, oluşabilecek biyomekanik problemleri araştırmaktır. Bu amaçla hastanın anterior maksillasından konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinden elde edilen kesitler Rhinoceros 4.0 yazılımına alınmış ve rekonstrükte edilip 18 adet model oluşturulmuştur. 0.5 mmlik platform switching miktarının 4mm çapındaki kısa ve uzun implantlarda etkisi incelenmiştir. Modeller değerlendirildiğinde en yüksek stress değerleri 6mm implantlar tarafından desteklenen 24mm lik kron boylarında elde edilmiştir. Krestal kemikteki stres değerlerinin implant uzunluğu arttıkça azaldığı, kron yüksekliği arttıkça arttığı tespit edilmiştir. 0.5 mm lik platform switching miktarının 4 mm çapındaki implantlarda anterior maksillada streslerde önemli bir değişiklik yaratmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is usually hard to place implant in appropriate position in cases with advanced vertically alveoler bone resorption in the anterior maxilla. In such cases short dental implant placement with lengthen crowns could be useful. Another treatment option is the reconstruction of the maxilla with intraoral or extra oral autogeneus bone grafts or usage of the senthetic graft materials.The most important disadvantage of this treatment is the cost and the treatment time. Also the resorption of the autogeneus bone block and complications in fusion of the autogeneus bone block and the complications in the soft tissue are the other difficulties of the treatment. In this study the purpose is to evaluate the stresses around platform switched implants and the standart implants, also to investigate the biomechanical problems that could be occur. For this reason a model of anterior maxilla was obtained from a patient?s computer tomography sections which were transferred to the software Rhinoceros 4.0 reconstructed and eighteen models were created. The effect of 0.5 mm platform switching at 4mm diameter short and long implants was evaluated. After the evaluation completed the highest stress was observed around the 6mm length implant with the 24 mm crown height. It was seen that the stresses around the crestal bone decrease with the increase of implant length, increase with the increase of crown height. Within the limitation of this study it can be concluded that the 0.5 mm platform switching concept does not make an important influence around the crestal bone of the 4mm diameter dental implants in the anterior maxilla.