Rhododendron luteum ve Rhododendron caucasicum bitki ekstraktlarının antidiyabetik ve antioksidan aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antidiabetic and antioxidant activities of Rhododendron luteum and Rhododendron caucasicum plant extracts
- Tez No: 662149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsülin yetersizliği sonucunda ortaya çıkan Diyabetes Mellitus, karbohidrat metabolizması başta olmak üzere, yağ ve protein metabolizmasında da bozuklukla devam eden bir metabolizma hastalığıdır. Diyabet hastalığının tedavi aşamasında birçok bitkinin kullanılabildiği ve bu bitkilerin kandaki glukoz miktarı seviyesini düşürerek antidiyabetik aktivite sergilediği çeşitli çalışmalarda bildirilmiştir. Antidiyabetik aktivite tayini çalışmalarında karbohidrat yıkım mekanizmasında görevli olan alfa-amilaz ve alfa-glukosidaz enzimlerinin inhibisyon testi yapılmaktadır. Bu çalışmada, Rhododendron luteum ve Rhododendron caucasicum bitkilerinin antidiyabetik ve antioksidan özellikleri tespit edilmiştir. Bu bitki türlerinin çiçek ve yaprak ekstraktlarının, toplam polifenolik içerik, toplam flavonoid içerik, demir indirgeyici güç, DPPH radikali süpürme aktivitesi ile antidiyabetik aktivite tayini için alfa-amilaz ve alfa-glukosidaz enzim inhibisyonu spektrofotometrik yöntemler kullanılarak belirlendi. Çalışılan bitki ekstraktlarının en yüksek toplam polifenol içeriği gram örnek başına Rhododendron caucasicum yaprak örneğinin esktraktında 439,42±2,16 mg gallik asit eşdeğeri olarak, en yüksek flavonoid içerik hazırlanan Rhododendron luteum çiçek ekstraktında 11,25±0,027 mg kuersetin eşdeğeri olarak, en yüksek DPPH süpürme aktivitesi ise Rhododendron caucasicum yaprak ekstraktında EC50: 9,16±0,55 µg/mL olarak tespit edildi. En yüksek demir indirgeyici güç kapasitesi ise Rhododendron caucasicum yaprak ekstraktında 382,71±3,17 mg troloks eşdeğeri olarak tespit edildi. Rhododendron luteum çiçek ekstraktı alfa-amilaz inhibisyon aktivitesi IC50: 792,52±10,49 µg/mL değeri ile aktivitesi en yüksek ekstrakt olarak kabul edildi. Alfa-glukosidaz enzim inhibisyonu aktivite tayininde ise Rhododendron caucasicum yaprak ekstraktı inhibisyon aktivitesi IC50: 235,59±1,27 µg/mL değeri ile aktivitesi en yüksek ekstrakt olarak belirlendi. Bu çalışmada, Ericaceae familyasına ait çok yıllık bitkiler olan Rhododendron luteum ve Rhododendron caucasicum bitkilerinin antioksidan özellik gösterdiği aynı zamanda alfa glukosidaz ve alfa amilaz enzimlerini inhibe ettiği gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus, in which insulin deficiency occurs, is a metabolic disease that continues with defects in fat and protein metabolism, including carbohydrate metabolism. It has been reported in various studies that the plant can be used against the treatment of diabetes and that these plants exhibit antidiabetic activity by lowering the glucose dose in the blood. In antidiabetic activity determination studies, inhibition test of alpha-amylase and alpha-glucosidase enzymes, which are involved in carbohydrate degradation mechanism, are performed. Antidiabetic and antioxidant properties of Rhododendron luteum and Rhododendron caucasicum plants were determined. Alpha-amylase and alpha-glucosidase enzyme inhibition spectrophotometric methods were determined for the determination of total polyphenolic content, total flavonoid content, iron reducing power, DPPH radical scavenging activity and antidiabetic activity of flower and leaf extracts of these plant species. The highest total polyphenol text of studied plant extracts was 439.42 ± 2.16 mg gallic acid equivalent in Rhododendron caucasicum leaf sample per gram sample, highest flavonoid content loaded in Rhododendron luteum flower extract as 11.25 ± 0.027 mg quercetin equivalent, the most DPPH Sweeping activity was determined as EC50: 9.16 ± 0.55 µg / mL in Rhododendron caucasicum leaf extract. The highest iron reducing power source was determined as 382.71 ± 3.17 mg trolox equivalent in Rhododendron caucasicum leaf extract. Rhododendron luteum flower extract was accepted as the highest activity with alpha-amylase inhibition activity IC50: 792.52 ± 10.49 µg / mL. In the determination of alpha-glucosidase enzyme inhibition activity, Rhododendron caucasicum leaf extract was determined as the highest activity inhibition activity with IC50: 235.59 ± 1.27 µg / mL. It was observed that Rhododendron luteum and Rhododendron caucasicum plants, which are perennial plants belonging to the Ericaceae family, have antioxidant properties and also inhibit alpha glucosidase and alpha amylase enzymes.