Ateroskleroz gelişiminde cytomegalovirus (CMV)'nin rolü ve cytomegalovirus Gen 5 (CİG 5)/viperin ekspresyonunun saptanması
The role of cytomegalovirus (CMV) in development of atherosclerosis and the detection of cytomegalovirus gen 5 (CIG5)/viperin expression
- Tez No: 316987
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR S. KOCAZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsan Cytomegalovirusu (HCMV), özellikle immunsuprese konaklarda hastalık oluşturan bir insan patojeni olup, primer enfeksiyon sonrası konakta persistan olarak kalmaktadır. Çalışmalar arter duvarından HCMV'nin reaktivasyonunun aterosklerogenezde etkili olabileceğini öne sürmektedir. Çalışmamızda aterosklerotik damar hastalığı (ADH) tanısı almış olgularda CMV-IgG seropozitifliği, HCMV-DNA varlığı ve HCMV enfeksiyonu ile konak hücrede eksprese olduğu öne sürülen Cytomegalovirus Inducible gen 5 [cig5(viperin)] ekspresyonunun saptanması amaçlanmıştır.50 ADH tanısı almış olgu Hasta Grubu (HG), 48 non-aterosklerotik, post-stenotik anevrizmalı olgu Hasta Kontrol Grubu (HKG), 48 kalp-damar şikayeti olmayan olgu Sağlıklı Kontrol Grubu (SKG) olarak çalışmaya alındı. Bu olgulardan alınan serum örneklerinden ELISA yöntemi ile CMV-IgG antikorunun varlığı araştırıldı. HG ile HKG olgularından alınan doku örneklerinden ise Polimeraz Zincir Reaksiyonu(PZR) yöntemi ile CMV-DNA varlığı araştırılarak, pozitif örneklerden cig5 gen ekspresyonu varlığı araştırılmıştır.ELISA yöntemi ile Hasta grubu olgularının 49 (%98)'u, HKG olgularının 44 (%92)'ü, SKG olgularının ise 41 (%85)'i CMV-IgG pozitif bulunmuştur. Gruplar arasında IgG antikoru yönünden anlamlı fark sadece HG ile SKG arasında belirlenebilmiştir(p0.05). CMV-DNA pozitif 2 (%4) bulunan olgulardan hiçbirinde cig5 geni varlığı saptanamamıştır.Sonuç olarak; CMV'nin damar duvarında primer olarak aterosklerozu tetikleyici mi olduğu yoksa affiniteye bağlı, rastlantısal olarak mı burada bulunduğu netlik kazanmamıştır. Sonuçlarımız CMV ile ateroskleroz arasında anlamlı bir ilişki göstermese de özellikle cig5 pozitif bir kontrol örneğinin varlığında bu genin aterosklerotik dokularda ekspresyonunun araştırılmasının CMV-ateroskleroz ilişkisinde önemli olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Human Cytomegalovirus (HCMV) is an human pathogen, causes diseases in immune-suppressed hosts, remains persistently after primary infection. Studies suggested that reactivation of HCMV could be effective in atherogenesis. In this study, we aimed to evaluate HCMV-IgG seropositivity, presence of HCMV-DNA and expression of Cytomegalovirus inducible gene 5 [cig5(viperin)] , that was claimed to be expressed by host cells by CMV infection, in patients with diagnoses of atherosclerotic heart disease (AHD).50 cases with ADH, 48 with non-atherosclerotic, post-stenotic aneurysm and 48 without any cardiac-vascular findings were included in this study as Patient Group (PG), Patient Control Group (PCG) and Healty Control Group (HCG), respectively. CMV-IgG seropositivity was investigated in the sera of these cases by ELISA method. CMV?DNA was investigated by Polimerase Chain Reaction (PCR) method in tissue specimens of PG and PCG cases and presence of cig5 gene expression was evaluated from positive cases.49 (98%) cases of PG, 44 (92%) of PCG and 41 (85%) of HCG were detected as CMV-IgG positive by ELISA method. Statistically significant difference for IgG antibody between groups was detected only between PG and PCG (p0.05). No cig5 expression was detected in CMV-DNA positive 2 (4%) patients.As conclusion, it is not become clear whether CMV triggers atherosclerosis primary in vascular wall or found in this site incidentally because of affinity. Although our results don?t show significant relationship between CMV and atherosclerosis, we suggest that to evaluate the expression of this gene, especially with a cig5 positive control in atherosclerotic tissues may be important to understand the CMV-atherosclerosis relation.