Adolesan idiopatik skolyozda Schroth yöntemine göre 3 boyutlu egzersizlerin etkinliği
Efficacy of 3-dimensional exercise treatment according to schroth method in adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 316988
  2. Yazar: TUĞBA KURU ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK YELDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Adolesan idiopatik skolyozu olan hastalarda Schroth yöntemine göre 3 boyutlu egzersizlerin etkinliğini karşılaştırmak amacıyla 45 hasta rastlantısal yöntemle üç gruba ayrıldı. Birinci gruba Schroth yöntemine göre 3 boyutlu egzersiz programı 6 hafta boyunca (18 seans) uygulandı. İkinci gruba Schroth yönteminin egzersizleri ev programı olarak verildi ve üçüncü grup kontrol grubunu oluşturdu. Hastaların skolyoz açıları (Cobb yöntemi), rotasyon açıları (skolyometre), omurga fleksibiliteleri (öne ve yana eğilme testleri), bel asimetrileri (bel ? dirsek mesafesi), ağrıları (görsel analogskala), yaşam kaliteleri (SRS-23), kozmetik etkilenimleri (Walter Reed Görsel Değerlendirme Skalası) tedavi öncesinde, 6., 12. ve 24. haftalarda değerlendirildi. Çalışmanın veri analizinde SPSS 16.0 istatistik programı kullanıldı. Çalışmadan elde edilen veriler, Schroth egzersiz grubunda hemen hemen tüm parametrelerde anlamlı gelişmeler olduğunu (p0,05).
Özet (Çeviri)
45 patients with adolescent idiopathic scoliosis were divided into three groups randomly to compare the efficiency of 3-dimensional scoliosis treatment according to Schroth. 3 dimensional exercises of Schroth method were applied to the first group for 6 weeks (18 sessions). Exercises of Schroth method were given as home program for the second group and there was the third group as a control group. Scoliosis angle (Cobb method), rotation angle (scoliometer), spine flexibility (forward and side bending tests), waist asymmetry (waist ? elbow distance), pain (visual analog scale), quality of life (SRS-23), cosmetic influence (Walter Reed Visual Assessment Scale) of the patients were assessed pre treatment, at 6th, 12th and 24th weeks. SPSS 16.0 statistical program was used in the study data analysis. The data obtained in the study showed that nearly the all parameters had significant improvements (p0.05).