Selülit tedavisine yönelik sildenafilin topikal formülasyonlarının geliştirilmesi ve optimizasyonu
Development and optimization of topical formulations of sildenafil for cellulite treatment
- Tez No: 316986
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, sildenafil sitratın selülit tedavisine yönelik olarak topikal formülasyonlarının hazırlanması amaçlanmıştır. Ön çalışmalarda sildenafil sitratın farklı polimerler ile jel formülasyonları ve emulgeli ayrıca farklı emülsiyonları hazırlanmıştır. Formülasyonlar üzerinde organoleptik kontroller, viskozite ve pH ölçümleri ve stabilite testleri yürütülmüştür. Bu çalışma sonuçlarına dayanarak, HPMC, Carbopol 940, CMC ve HPC içeren jeller ve S/Y ile Y/S emülsiyonları uygun bulunmamıştır. HEC içeren jel, CMC içeren jel ve Emulgel uygun formülasyonlar olarak seçilip in vitro geçiş çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sildenafil citrate is a phosphodiesterase inhibitor. It is used orally in treatment of erectile disfunction of men and pulmonary arterial hypertension. Bioavaliability of sildenafil citrate is 40% when used in oral route. It?s plasma half life is 4 hours. Generally it is administered 100mg in single dose. Side effects as a agitation, amnesia, anxiety, head ache, nose bleeding, skin disorders, heart attack and vertigo were recorded. It is used widely throughout the world.