Çankaya İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilköğretim okullarına ait web sitelerinin grafik tasarım açısından incelenmesi ve örnek web sitesi tasarımı hazırlanması
The examination of the websites of the primary schools depending on Çankaya County Directorate of Education from the aspect of graphic design principles and preparation of example website design
  1. Tez No: 317130
  2. Yazar: OĞUZHAN KORKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KINIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; ilköğretim okulları web sayfalarının grafik tasarım ilkeleri ve kullanılabilirlik açısından incelenmesidir. İnceleme sonucunda elde edilen veriler değerlendirilerek ?Bir ilköğretim okulu web sitesi tasarımı nasıl olmalıdır?? sorusuna cevap bulmaya çalışmaktır. Bu bağlamda ayrıca elde edilen sonuçlar ışığında grafik tasarım ilkelerine ve kullanılabilirlik kriterlerine uygun bir web sitesi tasarımı oluşturmaya çalışmaktır.Araştırmada tarama modeli kapsamında literatürden ve alan uzmanları ile yapılan görüşmelerden faydalanılmıştır. İlköğretim okulları web sitelerini belirli kriterlerde inceleyebilmek için uzman görüşleri ile bir ölçek geliştirilmiştir ve güvenirlikgeçerlik çalışması yapılmıştır. Araştırmanın kavramsal bölümünde incelenen sitelerin değerlendirmeleri kuramsal bilgiler ile birlikte örnekler ile açıklanmıştır. Bulgularbölümünde ilköğretim okulları web sitelerinin ölçek ile yapılan tarama sonucunda elde edilmiş istatistiksel bilgileri ve yorumlamaları yer almaktadır. Sonuç ve Öneriler bölümünde araştırma sonucunda elde edilen bulgulara dayalı olarak ulaşılan genel sonuç ve önerilere yer verilmiştir.İlköğretim Okulları Siteleri Web Tasarım Ölçeği ile değerlendirilen sitelerden elde edilen sonuçlar ışığında; Türkiye'de ilköğretim okullarının web sitelerinin kurulması ve belli standartlar çerçevesinde geliştirilmesi konusunda sistematik bir çalışmanın olmadığı, teknolojinin hızla gelişmesine rağmen web sitelerinin büyük bir çoğunluğunun hâlâ düşük kalitede olduğu, ilköğretim okulları web sayfalarının web masterlar ya da tasarımcılar tarafından tasarlanmadığı ve sürekli güncellenmediği görülmüştür. Ayrıca incelenen ilköğretim okullarının web sitelerinde genellikle kullanılabilirlik kriterlerine ve içerik özelliklerine yeterli önemin verilmediği tespit edilmiştir.İlköğretim okulları web siteleri, Resmi okullar ve Özel okullar karşılaştırılmalı olarak incelenip, site tasarımlarında gözlemlenen farkları ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The basic purpose of this study is the examination of the primary school websitesfrom the aspect of graphic design principles and usability. It is aimed to find out ananswer to the question of ?How should a primary school website be? by the evaluation ofthe data obtained as a result of the examination. In this context it is also aimed to form upan appropriate website design from the aspects of graphic design principles and usabilityas a result of the information obtained.The literature about the topic is examined and the information gathered fromthe interviews with the specialists were used under scanning model for the research. Ascale was developed to examine the primary school websites upon certain criteria withthe opinions of specialists and the work of reliability-validty study was carried out. Thereviews of the sites examined were explained with theoretical information and examplesin the conceptual part of the study. In the results section, the statistical information andcomments which are gathered with the scan made by the help of the scale designed forprimary school websites are given in. In the conclusion and recommandations section,the general results and recommendations which are obtained as a result of the performedresearch are given in.As a result of the information gathered by application of ?The Primary SchoolsWeb Design Scale?;- The lack of the systematic studies about the standards in Turkey for the designingand development process of the primary school websites,- The problem of low quality design of most of the websites, despite the rapiddevelopment of technology- The lack of design by webmasters or designers and constant updating for thewebsites of most primary schools was identified.In addition, it is seen on the examined primary school websites that the sufficientimportance to usability criteria and content features is not granted.Official and private primary school websites were examined comperatively andthe observed differences in site designs were revealed.