Vatandaşlık ve demokrasi eğitimi programının yaratıcı drama ve diğer etkileşimli öğretim yöntemleri ile uygulanmasının akademik başarıya ve demokratik değerlere bağlılığa etkisi
The effect of the implementation of citizenship and democracy education curriculum with creative drama and other interactive teaching methods on academic achievement and loyalty to democratic values
- Tez No: 396159
- Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmada, yaratıcı drama ve diğer etkileşimli öğretim yöntemleri kullanılarak Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi Ders Programının (VDEDP) uygulanması sonucu öğrencilerin akademik başarılarının, demokratik değerlere bağlılıklarının, başarılı öğrencilerin başarıları olma nedenlerinin belirlenmesi ve program önerisi yapılması amaçlanmıştır. Araştırmada, karma yöntem desenlerinden“İç İçe Deneysel Desen”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunun çalışma grubunu, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir okulun sekizinci sınıfında öğrenim gören 80 öğrenci oluşturmuştur. Bu öğrencilerin 30'u deney, 28'i kontrol 1 ve 22'si kontrol 2 grubunda yer almıştır. Araştırmanın nitel boyutunun çalışma grubunu ise, deney grubu öğrencilerinin tamamı oluşturmuştur. Nicel verilerin toplanmasında,“İlköğretim Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi Dersi Başarı Testi”(İVDEDBT) ile“Demokratik Değerlere Bağlılık Ölçeği”(DDBÖ) kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanması için“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ndan yararlanılmıştır. İVDEDBT'nin uygulanmasından elde edilen veriler,“Karışık Ölçümler İçin İki Faktörlü ANOVA”, DDBÖ'den elde edilen veriler,“Wilcoxen İşaretli Sıralar”ve“Mann Withney U”testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise, iki döngüde kodlanarak analiz edilmiştir. Birinci döngüde; açık, invivo ve betimsel kodlama, ikinci döngüde, örüntü ve eksen kodlama yapılmıştır. Araştırma sonucunda, yaratıcı drama ve diğer etkileşimli öğretim yöntemleri ile zenginleştirilen VDEDP MEB tarafından hazırlanan etkinlik temelli VDEDP'ye göre öğrencilerin başarılarını arttırmada ve onlarda demokratik değerlere bağlılık oluşturmada daha etkili olduğu belirlenmiştir. Deney grubunda yer alan öğrencilerle yapılan görüşmelerde, öğrencilerin başarılarının altında yatan nedenler belirlenmeye çalışılmıştır. Öğrenciler, yaratıcı drama ve diğer etkileşimli öğretim yöntemlerinin dersin konularını yaparak yaşayarak ve daha kolay öğrenmelerini sağladığını, yöntemin canlandırma aşamasının öğretici ve yaşama hazırlayıcı olduğunu, dersi eğlenceli ve ilgi çekici hale getirdiğini ve derse katılımı arttırdığını belirtmişlerdir. Yaratıcı drama yöntemi ve etkileşimli öğretim yöntemleri ile yaratıcılıklarının ve hayal güçlerinin geliştiğini, öğrendiklerini anladıklarını, anlamlandırdıklarını ve öğrendiklerinin farkına vardıklarını ifade etmişlerdir. Ayrıca, özgüvenlerinin, sorumluluk duygularının ve derse yönelik tutumlarının geliştiğini, öğrenmeye ilişkin inanç ve isteklerinin arttığını belirtmişlerdir. Deney grubundaki öğrencilerin İVDEDBT'den aldıkları puanlar incelendiğinde, insan hak ve özgürlüklerine, demokrasi kültürüne ve bireyin sorumluluklarına ilişkin ders kazanımlarının çoğuna ulaştıkları belirlenmiştir. Yapılan görüşmelerde de öğrencilerin temel insan hak ve özgürlüklerini ve sorumluluklarını öğrendikleri, öğrencilerde demokrasi kültürü oluştuğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, araştırmanın nitel kısmında elde edilen verilerin nicel kısmından elde edilen verileri desteklediğini göstermektedir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, MEB tarafından geliştirilen VDEDP'nin yaratıcı drama ve diğer etkileşimli öğretim yöntemlerinin daha sonraki yıllarda farklı isimlerle farklı kademelerde verilmesi olası insan hakları, demokrasi ve vatandaşlık eğitimi gibi derslerde kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine students' academic achievement, their loyalty to democratic values and the reasons for achievement of the successful students, and to suggest a draft curriculum through the implementation of the Citizenship and Democracy Education Curriculum by using creative drama and other interactive teaching methods. This research utilizes the“Experimental Embedded Design”that is a mixed methods research design. The participants of the quantitative part of the research are composed of 80 eight graders in a school affiliated to the Çankaya District Directorate of National Education. 30 students are involved in the experimental group, 28 students are involved in the control group 1, and 22 students are involved in the control group 2. The experimental group and the control group 1 were taught by the researcher, and the control group 2 was taught by the teacher that was teaching the citizenship and democracy education course. The participants of the qualitative part of the research are composed of all of the students in the experimental group. The quantitative data was collected through the“Primary Citizenship and Democracy Education Test”and the“Loyalty to Democratic Values Scale”. The qualitative data was constructed through the“Semi-Structured Interview Form”. The data obtained through the PCDET was analyzed using the“Two-Way Mixed Analysis of Variance (ANOVA)”, and the data obtained through the LDVS was analyzed using the“Wilcoxon Signed-Rank Test”and the“Mann-Whitney U Test”. The qualitative data was analyzed in two coding cycles. Open coding, in-vivo coding and descriptive coding were utilized in the first cycle coding process, and pattern coding and axial coding were utilized in the second cycle coding process. As a result of the research, it is found out that the Citizenship and Democracy Education Curriculum enriched by creative drama and other interactive teaching methods is more effective than the task-based Citizenship and Democracy Education Curriculum developed by the Ministry of National Education in improving the students' achievement levels and increasing their LDVS scores. The interviews that were conducted with the students in the experimental group are aimed at investigating the factors that positively affect the students' achievement levels. The students stated that creative drama and other interactive teaching methods enabled them to learn the course content with a hands-on/minds-on experience and in an easier way, and that the animation part of the method was informative, prepared them for the real life, provided them with an enjoyable and interesting learning atmosphere and increased their participation. The students expressed that the creative drama method developed their creativity and imagination, and they could understand, comprehend and be aware of what they learned. They also stated that their self-confidence, sense of responsibility and course attitude was developed, and their willingness to learn was increased. The PCDET scores of the students in the experimental group indicate that the students could achieve most of the course outcomes related to human rights and freedoms, democracy culture, and individual responsibilities. In the interviews the students also stated that they learned basic human rights, freedoms and responsibilities, and that they embraced democracy culture. These results demonstrate that the qualitative research data is in line with the quantitative research data. Based on the research results, it is suggested that the curriculum developed by the Ministry of National Education is enriched by the creative drama and other interactive teaching methods, and that the creative drama method is utilized in the future courses such as human rights, democracy and citizenship education that may be incorporated into the curriculum with a different course title in different education levels.