Düver pişmiş toprak mimari kaplama levhaları ve çatı elemanları
Düver architectural terracotta revetments and roof elements
- Tez No: 317226
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ABBASOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 512
Özet
Düver Pişmiş Toprak Kaplama Levhaları; Bu doktora çalışmasının konusunu Burdur İli, Düver Köyü yakınlarındaki Yarışlı Gölü'nün içerisine bir dil gibi uzanan Yarımada'dan ele geçen mimari terrakottalar oluşturmaktadır. Antik Dönem'de Pisidia Bölgesi sınırları içinde yer alan Yarımada, modern çağlarda, özellikle 1960 yıllarda, yoğun kaçak kazılara sahne olmuş, günyüzüne çıkarılan mimari terrakottalar onlarca ülkeye kaçırılmışlardır.Düver mimari terrakottalarını detaylı bir biçimde ele almayı amaçlayan tezin kapsamını, küçük bir kısmı İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde, çoğu Burdur Müzesi depolarında yer alan ve ayrıca yurtdışına kaçırılan eserler oluşturmaktadır.Terrakottalar kaçak kazılarla kontekstlerinden koparılmış oldukları için tezin kapsamını, terrakottaların Düverli kimliğinin saptanabilmesini sağlayacak çalışma yöntemleri belirlemiştir. Bu amaçla Kültür Bakanlığı'nın izinleriyle Düver'de başlatılan proje, mimari terrakottaları koparıldıkları konteksleriyle birlikte ele almayı ve bölgenin yerleşim tarihini araştırmayı hedeflemiştir. Proje kapsamında Yarımada'da hava fotoğrafları çekilmiş, yoğun arkeolojik yüzey araştırmaları yapılmış ve jeofizik yöntemleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Düver architectural terracotta revetments; The dissertation consists of architectural terracottas which were attained from the peninsula nearby the village Düver which expands into the lake shaped like a tongue. The peninsula located within the borders of the Pisidian region was known to have witnessed extensive illegal excavations. They were performed especially in the 1960s and its terracottas were smuggled to a dozen of countries. The thesis aims at dealing with Düver architectural terracottas in detail, most of them are found in Burdur Museum, some are found in İstanbul Museums of Archaeology and part of them in museums abroad. Due to illegal excavations the terracottas were extracted from its context, so in order to determine the terracota?s identity the content of this thesis had to be revised and new methods to work with were established. With the permission issued by the Ministry of Culture a project initiated at Düver in connection with above mentioned dissertation aims at evaluating these terracottas together with their original context and investigate into the settlement history of the region. Air photographs were taken as well as extensive archaeological and geophysical surveys were made at the peninsula of Düver for the project.