Otto von Bismarck ve Osmanlı'daki imajı
Otto von Bismarck and his image in the Ottoman Empire
  1. Tez No: 317227
  2. Yazar: YUSUF ZİYA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT ÖRENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
19. Yüzyılın son çeyreği Osmanlı tarihi açısından bir dönüm noktasıdır. Bu dönemde Avrupa siyasetinin merkezinde duran isimlerin başında, küçük Alman devletçiklerini Prusya Devleti önderliğinde birleştirerek Alman İmparatorluğu'nu kuran Otto von Bismarck gelmektedir. Bismarck'ın takip ettiği politika, savaşlarla kurduğu İmparatorluğu barış ile korumak ve sağlam bir zemine oturtmaktı. Avrupa'daki coğrafi konumu nedeniyle bunu başarması çok da kolay değildi ve bu amaçla kurduğu ittifaklarla imparatorluğun güvenliğini sağlamaya çalıştı. Bismarck'ın Avrupa siyasetinde etkin olduğu dönemde, bütün büyük devletlerin bir şekilde dâhil oldukları ve merkezinde Osmanlı Devleti bulunan Şark Meselesi en önemli gündem maddesiydi. Bu gündemin siyasi oyuncularının başında gelen Bismarck, Avrupa'daki dengeleri korumak amacıyla Alman menfaatlerine en uygun şekilde, ortaya çıkan sorunların büyümemesi için çaba sarf etmiştir. Bu çalışma Osmanlı-Alman ilişkileri çerçevesinde Bismarck'ın ön plana çıktığı olayları inceleyerek, bu olaylardaki rolünü ve onun Osmanlı'daki imajını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle Alman Birliği'ne giden süreçte Prusya Devleti ve Osmanlı ile ilişkileri, ardından bu birliğin mimarı olan Bismarck'ın hayatı ve politikaları ele alınmıştır. Çalışmanın ana bölümünde ise ilk önce devletlerarası ilişkilerde Bismarck'ın ön plana çıktığı olaylar irdelenmiş, daha sonra temsil gücü olan isim ve araçlar üzerinden Osmanlı'da nasıl bir imaja sahip olduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The last quarter of the 19th century can be considered a turning point in the Ottoman History. In this period, Otto von Bismarck, who had established the German Empire unifying all the small German states, can be considered as one of the most important figures of the European politics. The policy followed by Bismarck was to build his state on solid basis, and to protect it that he established by wars, by the way of the continuation of a peace order in the European politics. Because of the geopolics of Germany, it was difficult for Bismarck to maintain this order. He tried to provide the security of the Empire by the way of the political alliances. In the period that Bismarck was influential as political actor, the most crucial agenda of the European states was how the Eastern Question would be solved, which was closely related to the Ottoman Empire. As one of the most important political players of that period, Bismarck strove very much to solve the question in the smoothest way to protect the balance of politics in Europe that was necessary for the strengthening of Germany. This study aims to clarify the image of Bismarck in the Ottoman Empire examining the outstanding events in the European politics that Bismarck came to the forefront. For that purpose, firstly, the relations were examined between Prussia and the Ottoman Empire in the process of the unification of Germany. After that, the life and policies of Bismarck was set out to be described as the architect of this unification. In the main part of the study, on the other hand, the events that Bismarck had a prominent role was studied. Following that the perception of Bismarck in the Ottoman Public opinion was tried to be analyzed through these events.