Geç Tunç Çağında liman tepe ve çevre kültür bölgeleri ile olan bağlantısı
Liman tepe during the Late Bronze Age and its connections with neighbouring regions
  1. Tez No: 317240
  2. Yazar: DİLŞAD SILA VOTRUBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ÖZTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 580
Özet
Mangaloğlu-Votruba, D. Sıla, Geç Tunç Çağı'nda Liman Tepe ve Çevre Kültür Bölgeleri ile Olan Bağlantısı, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Aliye Öztan, 362 s.Bu çalışmada, Liman Tepe'nin II. kültür tabakası olan Geç Tunç Çağı'nın 1992-2006 yıllarında açığa çıkartılan mimarisi, seramikleri ve küçük eserleri kapsamlı bir biçimde ele alınmış ve bu sayede yerleşimin karakteri ve çevre kültür bölgeleri ile olan bağlantıları ortaya konmuştur. Önceki yıllarda, yerleşimin Geç Tunç Çağı'na ait mimari kalıntıları stratigrafik olarak saptanamamış ve sadece seramik ve küçük eserler olarak ele geçmiştir. 2006 yılındaki kazılarda ise, son derece iyi korunmuş mimari kalıntılar ve bu mimari kalıntılar ile bağlantılı seramik ve küçük eserlerin de bulunduğu üç tabakalı bir yerleşim açığa çıkartılmıştır. II.3., II.2 ve III.1 olarak numaralandırılan bu üç tabaka, Kıta Yunanistan kronolojisinde GH IIIA2, IIIB ve III C dönemlerine karşılık gelip Protogeometrik Dönem'e kesintisiz olarak devam etmektedir. Yerleşimin Geç Tunç Çağı başlarına tarihlendirilen az sayıda seramik örnekleri bulunmakla beraber, bu dönemin mimari tabakaları stratigrafik olarak henüz saptanamamıştır.Geç Tunç Çağı'na ait mimari kalıntılar, sokaklar tarafından bölünen, konut ve atölye karakterindeki yapılardan oluşmaktadır. Yerleşimin II.3 tabakasında tespit edilen dört adet seramik fırını bu dönemdeki yoğun seramik üretimine işaret etmektedir.Liman Tepe, Gediz ve Küçük Menderes nehirleri arasındaki konumu nedeniyle Anadolu'nun iç kesimlerine, Batı Anadolu sahil şeridinin orta kesiminde yeralan konumu nedeniyle de Ege'nin kuzey ve güney kesimlerine uzanan bir köprü durumundadır. Yerleşimde çoğunluğu oluşturan yerel Batı Anadolu seramiğinin yanı sıra ithal ve yerli yapım Miken seramiği, Ege bölgesi ile olan ve diğer Batı Anadolu yerleşimlerinde de gözlenen yoğun ticari ilişkilere işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Mangaloğlu-Votruba, D. Sıla, Liman Tepe During the Late Bronze Age and its Connections with Neighbouring Regions, PhD thesis, Advisor: Prof. Dr Aliye Öztan, 362 p.In this study, Liman Tepe?s Late Bronze Age remains, unearthed during the 1992-2006 excavation seasons, were examined. The detailed study of the architecture, pottery and small finds of this time period reveal the character of the settlement and its connections with neighbouring regions. Until recently, there were no architectural remains that give stratigraphical information concerning the Late Bronze Age. However, in 2006, a very well preserved stratified settlement with three architectural layers and deposits were uncovered. These layers, numbered as II.3, II.2 and II.1, are contemporary with LH IIIA2, III B and III C periods of Mainland Greece chronology, and continue into the Protogeometric Period without a break. Although there is a small number of pottery examples dating to the beginning of the Late Bronze Age, so far there is no architectural evidence for this time period. The remains of the Late Bronze Age consist of structures of domestic and workshop character, divided by streets. Four pottery kilns belonging to the II.3 layer of the settlement indicate intense pottery production at the site.Liman Tepe occupies a unique strategic location and this is evident in its material culture. It is sited between the Gediz (Hermos) and the Küçük Menderes (Kaystros) Valleys, and therefore, one of the most accessible areas from inland Anatolia. Also, being located on the Urla Peninsula in the middle of coastal Western Anatolia, Liman Tepe serves as a bridge between the northern and southern Aegean. The majority of the pottery in Liman Tepe consists of characteristic wares seen at other Western Anatolian sites. Also, both imported and locally made examples of the Mycenaean ware found at the site demonstrates the existence of intense trade connections with the Aegean world, as is observed elsewhere in Western Anatolia during this period.