İzmir ve çevresinin Geç Tunç Çağ'da Kıta Yunanistan ve Adalarla ilişkisi
Late Bronze Age Relations of İzmir Region with Mainland Greece and Aegean Islands
  1. Tez No: 512873
  2. Yazar: KADER GÜRGEN ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÜMİT ERDEM OTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
“İzmir ve çevresinin Geç Tunç Çağ'da Kıta Yunanistan ve Adalarla ilişkisi”başlıklı tez çalışmasında, bölgenin Geç Tunç Çağı'nda Kıta Yunanistan ve Ege İzmir Bölgesindeki etkisi tartışılmıştır. Arkeolojik veriler, bu dönemde İzmir ve çevresindeki yerleşimlerden Panaztepe, Limantepe, Bayraklı, Çeşme Bağlararası, Bademgediği, Ayasuluk ve Milet gibi yerleşimlerin Kıta Yunanistan kültürleriyle etkileşimde önemli rol oynadığı anlaşılmıştır. Bu dönem, Ege'de Miken Kültürüyle temsil edilir ve bu yüzden İzmir bölgesindeki arkeolojik buluntuların genellikle Miken buluntularından oluştuğu anlaşılır. Ancak, bu dönemde Orta Anadolu'daki Hitit Kültürü de Batı Anadolu kıyılarında etkilidir. Söz konusu Hitit etkisi, özellikle Batı Anadolu'nun iç kesimlerindeki Çine Tepecik ve Kaymakçı gibi merkezlerde daha belirgin olarak hissedilir. İki kültür arasındaki ilişkilerde, Ege Denizi ile Büyük Menderes ve Gediz Nehri Vadileri başlıca geçiş güzergâhını oluşturur. Kıta Yunanistan ve Adalar'ın İzmir Bölgesi'ndeki etkisine dair izler, mimari özellikler, keramik, küçük buluntu ve mezarlık tipleri gibi arkeolojik veriler üzerinden doğrulanmaktadır. Hiç kuşkusuz en yoğun buluntu grubu çanak çömleklerdir. Nitekim bu tez çalışmasında, İzmir Bölgesi'nde, Kıta Yunanistan ve Ege Adalarıyla ilişkileri gösteren arkeolojik veriler detaylo olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the topic of“Late Bronze Age Relations of İzmir Region with Mainland Greece and Aegean Islands”, it has been discussed the effects of Mainland Greece and Aegean Islands to the İzmir Region in the West Anatolian Coast during the Late Bronze Age. Archaeological evidences from Panaztepe, Limantepe, Bayraklı, Çeşme Bağlararası, Bademgediği, Ayasuluk and Milet in the İzmir Region reflects their important role for the interaction between the Mainland Greece and Aegean Islands in the Late Bronze Age. This period characterized with the Mycenaean Culture in the Aegean and that is why archaeological finds in the İzmir Region mainly represented with the Mycenaean Culture. However, Hittite Culture in the Central Anatolia were also effective in the West Anatolian Coast during this period. This Hittite effects mostly observed in the in the settlements of Çine Tepecik and Kaymakçı, located in the inland area of the West Anatolian lands. Aegean Sea, Great Menderes River and Gediz River Valleys were the main passing routes for these interactions between two cultures. The effects of Mainland Greece and Aegean Islands to the İzmir Region can be confirm with the archaeological finds such as architectural features, pottery, small finds and grave types. And of course, the most intensive find is pottery. In this thesis, the existence of all these archaeological finds related to the Mainland Greece and Aegean Island in the İzmir Region were examined in detail.